nahoru

Babišovo totální selhání. Snížit dluhy státu by patrně uměl, jen kdyby na to dostal dotace

Miroslav Cvrček19. června 2018 • 15:44
Andrej Babiš vzpomíná na svoje sliby. Marně
Andrej Babiš vzpomíná na svoje sliby. Marně
• foto: 
Jakub Poláček

Podle základních parametrů, které v úterý schválila vláda, bude mít státní kasa na rok 2019 příjmy 1432 miliard korun. To je o 117 miliard víc, než vláda plánuje letos. Přesto pro Česko připravuje stejný deficit státního rozpočtu jako v letošním roce, tedy 50 miliard. A to není všechno.

Stejný deficit chce vláda držet až do roku 2021, tedy do příštích plánovaných parlamentních voleb. Úplně nejděsivější dojem ale babišovské hospodaření vyvolá, pokud srovnáme plánovaná čísla s rokem 2013, kdy v Česku ještě byla recese. Tehdy byl schodek státního rozpočtu 81 miliard korun. Příští rok, tedy po 6 letech, má být sice o 31 miliard nižší, ale státní rozpočet mezitím nabobtná o 340 miliard korun (!).

Byl to přitom Babiš, který se cestou do politiky chvástal, že žádné deficity nemusí být, protože na korupci a plýtvání nám tu uniká 200 miliard.

Kauza Čapí hnízdo chronologicky: Jak to bylo s dotací, proč Babiše šetřil OLAF i…

Plýtvání a korupce

Možná má přesto pravdu. O plýtvání na dotace velkým zemědělským podnikům ví Babiš hodně, ostatně jeho firmám plynou jako nikdy předtím. A na korupci samozřejmě desítky miliard jen létají, momentálně na korupci voličů před volbami – premiér bez důvěry teď objíždí republiku a snad na každé štaci slíbí nějaký ten milión, dva, sto či rovnou miliardu.

Kapitálové výdaje vlády na investice mají příští rok oproti letošku vzrůst o 21 miliard. Jenže se 78,7 miliardy korun to stále nebude tolik jako ve vzpomínaném roce 2013.

Proč Habsburkové popravili 27 „českých pánů“? A kdo se popravě vyhnul?

Následky

Babiš, ten, který prý stát bude řídit jako firmu, není schopný vyrovnat plán rozpočtu. Vlastně to ani neplánuje do konce volebního období. A pozor! On schodek ani neplánuje snižovat, bude prostě pořád 50 miliard. V době nejnižší nezaměstnanosti v historii a v době, kdy ekonomika vykazuje silné znaky přehřívání. A ještě v době, kdy nemá žádné koaliční partnery, jen svou jednobarevnou vládu.

Jasně, rozpočet bude muset schválit sněmovna, ale je to plán hodný muže, který sliboval vyřešení českých dluhů? Nebo je to v době ekonomického boomu největší finanční selhání vlády?

A ještě jedna poznámka. Ekonomika takhle překotně nepofrčí navěky. Až tohle období skončí, výpadky rozpočtu kvůli vyšší nezaměstnanosti a nižšímu výběru daní budou obrovské.

Největší rozpočet v dějinách a schodek 50 miliard korun. To je plán Babišovy vlády na…

Spalovač trenek. V čem bude Zeman chodit teď? Internet se baví kolážemi prezidentova …

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,590
22,520
29,870
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější