nahoru

Královská svatba odhalila pravou tvář Windsorů. A není to příjemný pohled

Johana Kudrnová25. května 2018 • 13:10
Královská svatba odhalila pravou tvář Windsorů. A není to příjemný pohled
foto: Profimedia.cz

Svatba prince Harryho a americké herečky Meghan Markleové dopadla dobře. V sobotu 19. května si v kapli sv. Jiří ve Windsoru řekli své ano. Marketingová a mediální kampaň tak byla zdárně dovedena do konce. Miliónům žen ukápla u televize slza, Britům na poličkách přibyl nevkusný hrníček s podobiznou páru a rodinný byznys dostal nový impuls. Ódy na svatební šaty, George Clooneyho a Dianin prsten ale upozadily důležitý projev, který byl pronesen během obřadu. Ten zastihl překvapené nejen „globální“ diváky, ale i královskou rodinu. Americký pastor Michael Curry mluvil v emotivním kázání o ohni. Zdá se, že jím Meghan Markleová spolu s pastorem nedopatřením obnažili ubohost rádobyvznešeného smyslu současné monarchie i jejích urozených představitelů.

Většina z nás na otázku, proč vlastně otevíráme články o svatbě dvou jistě pohledných a sympatických, jinak ale z pohledu nástupnictví na trůn méně významných lidí, neumí odpovědět. Ze zájmu o britskou královskou rodinu, její nové potomky, svatby, korunovace a pohřby nicméně Británie solidně profituje už dobrých několik desetiletí. Otěže rodinného byznysu začali v posledních letech od stárnoucí královny přebírat její vnukové. O stát se, jak se u nás říká, zatím zasloužili především sličnými manželkami.

Windsorové jsou jaksi automatickou součástí britské identity. Zároveň však zastřešují důležité odvětví britské ekonomiky, které se s upadajícím reálným vlivem země ve světě dere čím dál více do popředí. Kulturní dědictví a národní historie jsou magicky působící turistické tahouny. Uchráněn před nimi člověk dnes není ani za hranicemi Británie. Jak jinak si vysvětlit, že ať už český divák přepnul v sobotu odpoledne na kteroukoliv stanici, všude byl Harry s Meghan? Dokonce i tam, kde se živé přenosy nosí maximálně 1. ledna.

Vše šlo v sobotu dlouho podle plánu. Během hodinového defilé hostů dostaly tradicionalistky vévodkyni Kate s roztomilými dětmi, sportovní fanynky Serenu Williamsovou a Davida Beckhama a feministky Amal Clooneyovou. Zbytek žen obstaral Tom Hardy. Krásná princezna Meghan vešla do kostela, Charles ji odvedl k oltáři a hodnostáři anglikánské církve začali konat.

10 nejdražších svateb v historii, stály stovky miliónů korun. Koho trumfne princ Harry…

Zlom nastal ve chvíli, kdy před svatebčany předstoupil černošský pastor Michael Curry se svým kázáním. Uměřenou atmosféru, již nelze neidentifikovat jako ryze anglickou a která obřadu vládla do té doby, vystřídala Curryho divoká jižanská emocionalita. Výstup trval dlouhých třináct minut. Pastor vzpínal ruce, dramaticky zvedal hlas a zase jej ztišoval. O síle lásky mluvil s takovým zanícením a vášní, že se u obrazovek k vlastnímu překvapení dojímali i zarytí republikáni. Vlastně si šlo jen těžko představit lepší oslavu nejsilnějšího lidského citu, jeden z jehož projevů náhodou živě sledovaly milióny lidí na celém světě.

Romantická nota však byla v celkovém kontextu upozaděna univerzálním apelem na nic menšího než na morální obrodu lidstva. Curry citoval Martina Luthera Kinga: „Musíme objevit sílu lásky, vykupující sílu lásky. Když se nám to podaří, přetvoříme tento starý svět ve svět nový.“ Mluvil o naději pociťované v nejtemnějších časech jižanskými otroky.

Detaily svatby jsou venku. Šarmantní Meghan Markleová se stává triumfem britské…

V Curryho slovech tak byla zcela zřetelně obsažena ozvěna vztahu mezi předky Harryho a předky Meghan. Nejednalo se ovšem o žádné nevhodné obviňování, či dokonce vyčítání. Pastor se naopak snažil v přítomných probudit pocit sounáležitosti a radosti z toho, že je pár dokázal spojit v přátelství a náklonnosti. Curryho slova se však setkala s odezvou, která má sílu obnovit zvěsti o odlišné krvi aristokratů.

Kamery zachytily, jak královskou rodinou zmítají rozličné emoce. Charles během snahy potlačit smích nezdravě zrudl, královna se nervózně ošívala, Kate se marně snažila skrýt úšklebek a Harryho sestřenice Zara dokonce na výjev zírala s otevřenou pusou. Nadpozemsky krásný gospel, který po kázání provedl soubor Karen Gibsonové, už sklidil „jen“ kamenné tváře.

Budou Britové za pár let stát fronty na toaletní papír? Možný budoucí ministr financí…

Říká se: „Proti gustu žádný dišputát,“ zde však nešlo o vkus, ale o úzkoprsost volající do nebe v kombinaci s arogancí. Neochota přiblížit se kultuře, z níž vzešla Markleová, celou velkolepou misi královské rodiny najednou rozkulhala. Na rozdíl od Meghan Markleové a Michaela Curryho totiž Windsorové ukazují zpět do minulosti, a ne do budoucnosti. Nepředstavují autentickou vizi, ale zbytný anachronismus.

Je možné, že rodinný podnik Windsorů jednou díky staletím setrvačnosti a podivné zálibě Britů ve světě rozděleném na třídní škatulky přežije i smrt Alžběty II. Je však nesmysl očekávat, že by země s tímto „volebním programem“ mohla kdy v budoucnu stát na straně progresu. Vykupující láska, mající sílu změnit svět, je pro ni cizím pojmem.

Královna rozhodla: Meghan Markle potřebuje "vychovat". Co herečku následujícího půl roku čeká? Čtěte zde --->

William a Kate zveřejnili první oficiální snímky svého novorozeného syna Louise
Jsme, jaké jsme: Fotografie stoletých žen, které promlouvají o vlastní kráse

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější