nahoru

Jsme, jaké jsme: Fotografie stoletých žen, které promlouvají o vlastní kráse

Clara Zangová 14. srpna 2020 • 08:45
Jsme, jaké jsme: Fotografie stoletých žen, které promlouvají o vlastní kráse
foto: Arianne Clément/GroundTruth

Ženy často touží splňovat standardy krásy, i když je jim více než 100 let. Dokumentární fotografka Arianne Clément zachytila příběhy žen, které se na sklonku života vyrovnávají s touto společenskou obsesí.

Když kanadská fotografka Arianne Clément začala fotografovat ženy, kterým je více než 100 let, neměla přesný záměr. Chtěla postihnout jejich život jako takový, ale fotografovala všechno a nic. Až když si uvědomila, že každé ženě, kterou fotografuje, záleží na tom, jak na snímku bude vypadat, našla téma pro svůj projekt.

Arianne Clément se v sérii zamýšlí nad dnešní obsesí mládím a krásou a nad uměle vytvořenými standardy. Rozhodla se o problému nechat promluvit ženy v pokročilém věku, jejichž krásu už zřídka někdo ocení. Bavila se s nimi o stárnutí, feminismu, sexualitě, vzhledu. Zajímala se, jestli se snaží být pohledné, anebo jestli už jim na tom nesejde. Ženy z québeckého regionu Montérégie pak nafotila při jejich zkrášlovacích rituálech.

Než se autorka začala věnovat dokumentární fotografii, pracovala jako novinářka na Kanadských arktických ostrovech. V Londýně vystudovala fotožurnalismus a nyní se zaměřuje hlavně na život seniorů. Arianne je známá svou specifickou kombinací umělecké a dokumentární fotografie, která hovoří o sociálních problémech.

Soubor snímků vznikl pro mediální neziskovou organizaci The GroundTruth Project. Ta si klade za cíl podpořit mladé žurnalisty a informovat o zásadních globálních problémech.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.