Zase budeme víc marodit. ANO souhlasí s ČSSD, první tři dny nemoci budou opět proplácené | Reflex.cz
nahoru

Zase budeme víc marodit. ANO souhlasí s ČSSD, první tři dny nemoci budou opět proplácené

Jana Bendová22. března 2018 • 07:40
Nemocenská
Nemocenská
• foto: 
profimedia.cz

První tři dny nemocenské by měly být opět propláceny. Babišovo ANO přistoupilo na návrh ČSSD (komunisté chtějí totéž), jen ho chce upravit. Odhadovaných pět miliard, které by měly jít z kapsy zaměstnavatelů, nejsou totiž malé peníze. A co víc – je téměř jistotou, že nemocnost opět razantně stoupne. Hodit se marod býval národní sport.

Pamatujete? Před znovuzavedením takzvané karenční doby, tedy prvních tří dnů stonání bez proplácení, byla nemocnost ve srovnání s ostatními vyspělými evropskými zeměmi, ale i s těmi chudšími středoevropskými jedna z nejvyšších. Dokazovaly to statistiky. Především u krátkodobých pracovních neschopností byly známky zneužívání systému zřejmé. Jsme zkrátka národ chalupářů.

Karenční dobu mají přitom ve většině zemí Unie. I zdejší Ústavní soud její dnešní podobu uznal: „Třídenní výpadek příjmů sice nepochybně představuje jistý zásah do příjmů dotčených osob, avšak nejde o takový zásah, který by onemocnělým osobám okamžitě znemožnil dosažení hmotného standardu postačujícího k vedení důstojného života,“ vysvětlil stanovisko tehdejší soudce Miloslav Výborný.

Chřipková epidemie: Kolektivní nemocenská vina?
Petr Kolman 10. března 2018 • 22:17

Chřipková epidemie: Kolektivní nemocenská vina?

Až zase přijde krize

Pro sociální demokraty je rozšiřování sociálního komfortu pro pracující vlajkovou lodí. Argumentují tím, že se lidé bojí stonat, aby nepřišli o peníze. Zaměstnavatelé nesouhlasí, naopak poukazují na někdejší zneužívání, tvrdí, že firmy dnes nabízejí svým zaměstnancům jako benefit placené indispoziční volno, tzv. sick days. A kde nenabízejí, tam si takový benefit mohou odbory prosadit, zvláště dnes mají na vedení podniků silné páky. Stát nemusí do všeho strkat nos, přikazovat a zařizovat.

Pro zaměstnance vypadá přislíbené proplácení tuze výhodně. Připočteme-li k tomu, že v minulé vládě socialisté prosadili i týdenní otcovskou dovolenou a až tříměsíční volno na ošetřování blízké osoby, které si člověk může v práci vzít a stát mu je z nemocenské částečně zaplatí, měli by přímo plesat. Jenže tohle všechno blaho klape bez potíží v současnosti, kdy se firmám daří a státu se sypou peníze. Až se dařit nebude…

Tak hurá zase na chalupu.

Před 100 lety bylo Německo blízko vítězství v první světové válce. Pak ale udělalo…
Prezident Blaník pohledem Marka Douši: Důležitý film, který není třeskutou komedií
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější