Ne, Rusové skutečně nemohou za všechno. Armádu nebezpečných trollů si umí zařídit i Němci | Reflex.cz
nahoru

Ne, Rusové skutečně nemohou za všechno. Armádu nebezpečných trollů si umí zařídit i Němci

Jan Jandourek10. března 2018 • 09:00
Fake news - Ilustrační foto
Fake news - Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Pojmy propaganda a trollové se často používají ve spojení s Ruskem a jeho státem řízeným úsilím dosáhnout svého i bez tanků a bombardérů. Podobné metody ale používají i jiní a jsou v tom úspěšní.

Módní slovo hybridní v podstatě říká, že nějaká strategie využívá maskovací techniky. Vedete válku, která nemá vypadat jako válka, a nejlepší je, když můžete tvrdit, že s ní nemáte mnoho společného. To samé se týká propagandy. Nejlepší metodou přesvědčování je, když vaše oběť netuší, že ji přesvědčujete. Nebo že jste to zrovna vy.

Ruští profesionálové jsou v tom samozřejmě mistři. Trollové jsou bytosti, které vystupují pod falešnou identitou, třeba zemitého obyvatele amerického jihu, přičemž u počítače chrlí za peníze své příspěvky obrýlený ruský mladík v Petrohradě, který umí americkou angličtinu a nastudoval si slang a příslušné obraty. Konec konců stačí několik vět, internetové debaty nevyžadují žádný balzacovský rozměr. Někdy se i mistr tesař utne a zanechá po sobě elektronickou stopu a zjistíme, že těch několik rozhořčených dělníků ze skomírajících automobilek a naštvaných černochů posílá své zprávy z Ruska a jejich profily jsou svérázným pokračováním ruského písemnictví.

Žena, které se vysmíval internet, promluvila. Postavila se trollům a popsala svůj vážný…

Jsme v informační válce

Za vším ale není nutné vidět zlovolného Putina. Jak už je jednou technika vynalezena, může ji použít kdokoli. Je to stejné jako s raketovým motorem, jen odpalovací rampa je jinde a cíl taky. Jak se ukázalo (referuje o tom třeba německý Focus), naučili se trollingu také němečtí extremisté.

Julia Ebnerová žijící v Londýně pracuje jako výzkumnice v oblasti extrémismu a terorismu na Institutu strategického dialogu. Po dobu šesti měsíců sledovala největší německou krajně pravicovou trollí továrnu. Ta se zabývala provozováním koordinované nenávisti, zastrašováním a manipulováním volební kampaně.

„Jsme ve válce, v informační válce,“ tvrdí pravicová skupina Reconquista Germanica, která si před pár dny v Německu vysloužila novinové titulky. Tato „elektronická armáda“ (která navenek vystupuje jako satirická skupina) se dala dohromady v létě roku 2017, aby ovlivnila výsledek voleb do Bundestagu ve prospěch AfD. Radikální internetoví aktivisté se domlouvali na uzavřených diskusních fórech, aby koordinovali své výstupy, manipulovali s algoritmy sociálních médií a diktovali na internetu politický diskurz.

Igor Chaun: Sado maso inauguračního projevu Miloše Zemana!
Igor Chaun 9. března 2018 • 10:23

Igor Chaun: Sado maso inauguračního projevu Miloše Zemana!

Virtuální vojáci

Jak se zdá, byli úspěšní. Analýza ukázala, že se podařilo pomocí online kampaně manipulovat s hashtagy jako #TrauDichDeutschland a #MerkelMussWeg a celé týdny vnášet do sociálních médií před volbami příslušná témata.

Struktury této bojovné komunity jsou podle badatelky přísně hierarchické a vyjadřování tam probíhá vojenským stylem. Velitelem je jakýsi Nikolai Alexander, anonymní bloger z Bavorska, který má k dispozici asi 7000 „vojáků, důstojníků a generálů“, kteří bojují na „virtuálním bojišti“, plní příkazy k provedení „odstřelovačské mise“ a „masivních leteckých útoků“. Není to ale počítačová hra, protože tato činnost má ještě jiné konkrétní důsledky, než že z toho hráči začne nevyhnutelně poněkud hrabat. Jde o dopady v reálném politickém životě. Protivníky jsou uprchlíci, politici a novináři a jiné zrádné elementy.

Českem se masivně šíří protiislámské video, na kterém muslimové upálí dívku zaživa. Je…

Návody na výrobu zbraní

A teď zajímavé číslo. Pět procent všech účtů dokázalo ve sledovaném období vyprodukovat 50 procent lajků u nenávistných komentářů na sociálních sítích.

Centrum „krizové připravenosti“ hlásá blížící se rasovou válku a rozesílá instrukce k výrobě improvizovaných elektrických obušků a střelných zbraní. Co na tom, že si většina lidí bez újmy na vlastním zdraví nic takového nevytvoří. Jde o tu náladu. Cílem je vytvoření etnicky čisté země.

Jak připomínají další autoři, když probíhal v roce 2017 kancléřský duel, skupina se pokusila ovládnout debaty na Twitteru pomocí výzvy na Youtube. Podle zkoumání BuzzFeed se během 24 hodin na diskusní platformě Discord-Server nacházelo kolem 1500 členů. Ve dnech před duelem se tam připravoval materiál, třeba tweety, kterými se pak zaplavovaly debaty.

Václav Klaus ml.: Zákaz dieselů v Německu? Útok elit na chudé lidi

Menšina dokáže ovládnout prostor

Jak uvádí německá ARD, Reconquista Germanica využívá příručku „Handbuch für Medienguerillas“, kde se třeba dočtete: „Sledujte jak účty (nebo infiltrujte fóra) všech stran, zejména Zelených, známých feministek, tak služebníků vlády, jako Tilla Schweigera (pozn. u nás ne moc známý herec) nebo Böhmermanna (pozn. to je ten komik, co naštval tureckého autoritáře Erdogana), a všechen propagandistický vládní tisk, jako jsou ARD, ZDF, Spiegel a ostatní familie šířící falešné zprávy.“ Pak jsou tam nějaké výpady proti těm, kdo odhalují fake news.

Opakuje se stále stejná historie. Semknutá menšina dokáže ovládnout prostor, bude-li se dost snažit. Ostatně dobře víme, že – vzdor názvu – bylo bolševiků méně než menševiků. Ale ta odhodlanost a jasný cíl!

Způsobí falešné zprávy třetí světovou válku? Pákistán teď kvůli jedné hrozil Izraeli…

Tyhle obrázky vás dokonale oklamou. Neuvěříte, že jde pouze o kresbu na papíře
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější