Zkouška sirééén! Neostře sledovaná civilní ochrana obyvatelstva aneb Víte, kam do krytu? | Reflex.cz
nahoru

Zkouška sirééén! Neostře sledovaná civilní ochrana obyvatelstva aneb Víte, kam do krytu?

Petr Kolman7. března 2018 • 10:57
Kryt CO - ilustrační snímek
Kryt CO - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

I přes různé nedávné teroristické útoky po Evropě žijeme nadále v klidných mírových dobách. Mnohdy to bereme jako samozřejmost, které si již ani skoro nevážíme. Jsme však připraveni na potenciální válečné hrozby?

Jak známo, každou první středu v měsíci zní po celé ČR sirény. Probíhá jejich pravidelná zkouška. Nyní je to dnes, tedy sedmého března. Zkouška sirén ex lege trvá sto čtyřicet sekund a tón „sirééény“ je nekolísavý. Těsně před ní i po ní dochází k oznámení, že proběhne či proběhla zkouška sirén.

Pravidelnou zkoušku „houkaček“ pokládám za užitečnou. V zásadě ji tedy na rozdíl od některých rozumbradů, kteří ji mají za další zbytečné obtěžování, schvaluji. Sirény zpravidla fungují. Nicméně k čemu je to vlastně reálně dobré? Víte, kam se máte jít schovat, když uslyšíte zmíněný tón veřejnoprávní sirény?

Já tedy nikoliv a většina mých spoluobčanů, které jsem oslovil, také ne. Tedy konkrétní místo (v Praze, Ostravě, Blansku, Třebíči, Bezdíkově…) kam bychom se měli jít ihned schovat např. v případě atomového útoku či jiného vážného ohrožení.

Bohumil Pečinka: Novináři se nestřílejí, většinou. Jak jsme na tom v Česku?

Dotázal jsem se minulý týden dvaceti občanů starších 18 let, obou pohlaví a nevěděl to nikdo. Prostě vůbec nikdo.

Čtenář si patrně řekne, otevřu si oficiální web svého města/městyse/obce a najdu seznam stálých krytů. Mám přece Ipad nebo smartphone. Vypadá to snadně a logicky.

Schválně si to zkuste – zkusil jsem weby pěti různých měst a nic. Vyzkoušejte si to sami, třeba budete šikovnější či budete mít více štěstí. V Česku máme 6249 obcí, tak třeba uspějete lépe než ten tlustý bohabojný, pardon Babišebojný, právník píšící tento komentářový text.

Otázkou samozřejmě je, zda vůbec existuje dostatečný počet takových úkrytů.

Ekonom Vladimír Pikora: Náš zákazník, náš pán? Bejvávalo...
VLADIMÍR PIKORA 1. března 2018 • 14:15

Ekonom Vladimír Pikora: Náš zákazník, náš pán? Bejvávalo...

Kdysi jsem četl, ale je to již více než deset let, že v Česku je celkem evidováno cca 5 000 stálých úkrytů s celkovou kapacitou cca 900 tisíc úkrytových míst, přičemž stát vlastní pouze asi pětinu z těchto civilních krytů.

Inu, devět set tisíc míst, navíc v informačním stínu, pro více než deset milionu lidí, není to málo? Ostřejší satirik asi namítne, že zde máme cca 800 tisíc lidí v exekuci, kteří si záchranu patrně nezaslouží, ale i tak několik miliónů míst v krytech chybí. Ještě štěstí, že jsme je v minulých desetiletích reálně nepotřebovali.

Nechci malovat válečného čerta na zeď (a teď nemyslím tu facebookovou), ale mělo by dojít k posílení kvality civilní ochrany obyvatelstva. Kdo je připraven, ten nebývá překvapen!

A propos, víte, kam byste se konkrétně měli jít schovat v případě např. atomového útoku? Napište nám, prosím, do komentářů pod článkem.

Proč se mocní muži sápou po ženách? Protože soudí, že přece mohou
Milionář z Hradu. Kolik bere český prezident?
Petr Sokol 18. února 2018 • 13:10

Milionář z Hradu. Kolik bere český prezident?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější