Karel Steigerwald: Česká demokracie páchá harakiri | Reflex.cz
nahoru

Karel Steigerwald: Česká demokracie páchá harakiri

Karel Steigerwald19. února 2018 • 16:30
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
Facebook Andreje babiše

První se nabídli nezávislí starostové. Obětují se, podpoří vládu ANO, aby Babiš nemusel vládnout s komunisty a Okamuristy. V neděli se s podporou přihlásila jako druhá ČSSD. Další demokratické strany budou následovat. Všechny budou ze státnických důvodů zachraňovat Babiše, aby nemusel vládnout s extrémisty.

Přesněji nechtějí ho zachránit, chtějí ho podpořit, ačkoliv jeho hnutí je mnohem záludnější extrémismus než ten slabomyslný revoluční Okamurův či vypelichaný komunistů, před kterými chtějí Babiše chránit. Babiš je oba inteligencí a vůlí převyšuje. Je mistrovským demagogem. Má nejhorší možný politický cíl: nahradit zastupitelskou demokracii jakousi továrenskou jednokoaliční samovládou. A umí ten cíl masám skvěle prodávat.

Vláda lidu, ne prohnilého parlamentu, to je historicky osvědčená finta, na kterou lidi vždy naletěli a která vždy vedla k tragickým koncům. Není ideolog, je praktik moci a ví, že jeho miliardové letadlo složené z dotací, temných obchodů a politické moci se nesmí zastavit. Spadlo by a zevrubné prošetřování všeho Babišova podnikání by mu přineslo katastrofu.

Válka o olympijskou vítězku Ester Ledeckou, která nemluví s novináři. No a co má být?

Na lákadlo „zachránit stát, politiku a situaci metodou menšího zla“ česká politika ráda skáče. Sedí na ni Churchillův postřeh na adresu Anglie a Francie po podpisu mnichovské dohody s Hitlerem: „Měli jste na vybranou mezi válkou a hanbou. Vybrali jste hanbu a budete mít válku.“

Dvě naše politické strany už se k hanbě hlásí. Přihlásí se další a zachrání Babiše před koalicí s extrémisty. A budou mít na krku téhož Babiše, pětinásobně většího extrémistu. Jeho nemají zachraňovat, ale demokratickou opozici. Čelit extrémismu může jen spojenectví a racionální taktika demokratických sil, k čemuž nedochází, jakož ani dřív nedocházelo. Česká demokracie bohužel páchá se státnickým svitem ve slepém oku a nikoliv poprvé harakiri.

Svatý Andrej Babiš: Petice papeži má prvních sedm podpisů
Jiří X. Doležal 18. února 2018 • 18:01

Svatý Andrej Babiš: Petice papeži má prvních sedm podpisů

Bohumil Pečinka: Dna jsme v politice ještě nedosáhli, Babiš může získat ústavní většinu
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější