Zákon o střetu zájmů: Bude chtít vůbec někdo v malých obcích kandidovat? | Reflex.cz
nahoru

Zákon o střetu zájmů: Bude chtít vůbec někdo v malých obcích kandidovat?

Petr Kolman19. února 2018 • 07:00
Radnice - ilustrační foto
Radnice - ilustrační foto
• foto: 
wikipedia.org

Letos na podzim máme opět komunální volby. Dle mého názoru pro život normálního člověka jde o volby zásadnější než třeba volby prezidentské či do Evropského parlamentu. Hodně se v poslední době hovoří o nutnosti novelizovat zákon o střetu zájmů. V čem je zde největší problém? 

Dnešním (nejen) komunálním politikům vadí zejména skutečnost, že musí v rámci svého majetkového přiznání uvádět i majetek ve společném jmění manželů. Další nemalý problém je shledáván ve faktu, že do registru majetkových přiznání může nahlížet kdokoli anonymně.  Další neuralgický bod je spatřován v tom, že dnešní zákon nerozlišuje, zda jde o uvolněné či neuvolněné členy obecních výkonných orgánů. Takže se zveřejňuje i majetkové přiznání neuvolněného člena rady obce, který za práci pro obec pobírá např. dva tisíce korun hrubého.

Při současném znění citovaného zákona údajně hrozí, že v malých a středních obcích nebudou strany a hnutí schopny sestavit kandidátky do podzimních komunálních voleb. Takže je bude muset v krajním případě vést tzv. správce obce (státní úředník) na náklady státního rozpočtu. Možná tedy dojde na podzim k další citelné ráně do vazu obecní samosprávy. Situace je prý závažnější, než si myslíme, dle Sdružení místních samospráv rezignovala spousta komunálních politiků již v dnešní době, netřeba tedy čekat na podzimní volby.

Drábová, Gazdík, úředníci, starostové a střet zájmů na krajské úrovni

Stejně jako řada právníků a komunálních politiků spatřuji značně diskutabilním, že zmíněný majetkový „striptýz“ pardon seznam si může kdokoliv a kdykoliv prohlédnout na internetu. Včetně potencionálních zlodějů či různých zlých závistivců a pomlouvačů.

Mám proto značné porozumění pro dvě novely předmětného zákona z pera opozice, které bude patrně na své nejbližší schůzi projednávat Poslanecká sněmovna PČR. První z nich vyčleňuje z povinnosti podávat majetková prohlášení neuvolněné starosty, místostarosty a radní. Druhá novela zavádí možnost prohlížení podaných oznámení o majetku jen na písemné požádání, tedy neanonymně. Obdobné neanonymní prohlížení existuje již nyní u přiznání soudců a státních zástupců. A je tomu tak, alespoň dle autora tohoto komentáře, dobře.

Přímá volba starostů? Děkuji, nechci.
Petr Kolman 17. února 2018 • 20:26

Přímá volba starostů? Děkuji, nechci.

Pro pět ran do čepice ministra spravedlnosti, proč si má kdejaký nezaměstnaný halama či zvědavá závistivá tetka prohlížet anonymně majetkové poměry neuvolněného radního, který pobírá za službu veřejnosti pár stokorun a dělá ji de facto ve svém volném čase? Navíc dnes si kdejaký zvědavec z Chebu může klidně anonymně prohlížet majetek radního ze Znojemska či Zlínska, prostě jen tak z plezíru.

Udivuje mne, že proti navrhovaným novelám zákona o střetu zájmů se vyslovil ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán. Možná mu vadí, že je navrhla opozice. Paradoxně vydat svého šéfa Babiše „zkorumpované justici“ se ministrovi nechtělo, ale na starosty malých obcí by byl drábem? Dodejme, že Pelikánovo a Babišovo hnutí moc starostů menších obcí a městysů nyní nemá, tak je to asi příliš netrápí. 

Budou moci obce zakázat darebákům pobyt na svém území? Zákaz se možná vrátí do českého…

Mám za to, že skutečně na podzim hrozí, že české a moravské radnice opustí lidé úspěšní, rozumní, pracovití a schopní. Komunální politik nerovná se automaticky zloděj, jak se nám snaží namluvit některá hnutí a neziskovky.

Jak se trefně říká: ryba smrdí od hlavy a přehnaná tvrdost ve svatém boji s korupcí, který kdysi tolik artikulovalo hnutí Věci veřejné a dnes zejména hnutí ANO, mi přijde kontraproduktivní. A ve vztahu k malým obcím, kde jsou častokrát skutečně rádi, že se do správy věcí veřejných (přirozeně ne těch Bártových) chce vůbec někdo schopnější zapojit, mi přijde hloupá a zbytečná dvojnásob.

A vůbec, k čemu máme vlastně orgány činné v trestním řízení a další profesionální kontrolní orgány, když se v poslední době tolik preferuje mj. laická kontrola samozvaných internetových aktivistů?

Autor je právník a publicista

Volby 2019 až 2030 – velký přehled: K urnám půjdeme i několikrát ročně. O co v dalších…
Zemanova sjezdová kopaná: Schytali to Piráti, Sobotka i hádejte kdo
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější