Budou moci obce zakázat darebákům pobyt na svém území? Zákaz se možná vrátí do českého přestupkového práva | Reflex.cz
nahoru

Budou moci obce zakázat darebákům pobyt na svém území? Zákaz se možná vrátí do českého přestupkového práva

Petr Kolman3. února 2018 • 18:10
Cedule zákaz vstupu na přejezdu, kde zahynul německý brankář Robert Enke
Cedule zákaz vstupu na přejezdu, kde zahynul německý brankář Robert Enke
• foto: 
ČTK/AP

Přestupkové právo se někdy nazývá jako „malé trestní právo“. Od července minulého roku máme nový moderní přestupkový zákon. Jedna z věcí, která se změnila, je, že obce a města již nemohou přestupníkům ukládat zákaz pobytu v obci.

Tato skutečnost se nelíbila a nelíbí některým starostům a radním, kteří by se rádi zbavili „obtížného přestupnického hmyzu“ z území svých obcí.

Hozenou rukavici před pár dny zvednul Senát PČR, resp. někteří senátoři, kteří mají většinou předchozí hojné zkušenosti z komunální politiky.

In media res: naše horní komora patrně podpoří obnovení práva obcí a měst opět trestat například notorické narušitele veřejného pořádku zákazem pobytu u nich v obci. Tedy jak tomu bylo do 30. 6. 2017.

Zatímco v senátním ústavně-právní výboru skončilo hlasování remízou, citovaný výbor se nedokázal ve finále shodnout na kladném ani odmítavém doporučení, tak prestižní výbor pro veřejnou správu doporučil návrh senátorské novely schválit, proto se očekává, že projde i plénem našeho moudrého Senátu.

Žádné opulentní hody pro zahálčivé parazity na účet státu se v Česku nekonají. I proto…

Trvalý pobyt

Na první pohled vypadá tato senátní snaha rozumně a lákavě. Nicméně má několik vad.

Za prvé není možné zakázat pobyt v obci osobě, která v ní má trvalý pobyt, to samozřejmě nešlo ani před červencem minulého roku. Každý z prapodstaty věci musí někde fyzicky pobývat. Teď neřešíme, že je někdo ve vězení, to je přirozeně následek trestně-právní sankce, nikoliv přestupkové, kterou nyní „luštíme“.

Takže zákaz se týkal „jen“ přespolních narušitelů a narušitelek . Většinu přestupků však páchali a páchají osoby domácí, přijíždějících a dojíždějících přestupníků nebylo a není zase tolik. Takže to mnohé neřeší.

Navrhovaný zákaz pobytu by se rovněž netýkal mladistvých pachatelů, tedy osob mezi 15. až 18. rokem věku, tak tomu bylo i za účinnosti minulého zákona.

Dále pak institut zákazu pobytu má v sobě i jeden vážný ústavně-právní zádrhel, správní úřady nemohou omezovat ústavní právo na svobodu pohybu, může tak činit jen nezávislý soud. Ergo kladívko, to byl také důvod proč se vloni ze zákona tento institut vypustil.

Světlana for president: Co vypovídá popularita moderátorky Witowské o stavu české…

Závěr

Podtrženo a sečteno – návrat zákazu pobytu do přestupkového práva sice vypadá hezky – bojujeme s darebáky, nicméně reálně nic moc efektivně neřeší. Proto mám za to, že by měl být ponechán pouze v hájemství práva trestního, a nevracet ho do mantinelů malého trestního práva, tedy citovaného práva přestupkového. Nota bene ani v minulých letech, když byl součástí našeho správního práva trestního, se moc v praxi nepoužíval

Nad dopisy čtenářů: Doufám, že umřeš dřív než Zeman, ty havloide, vyhulenče a hnido!
Nejočekávanější filmy roku 2018: Velký přehled podle kategorií, který jinde nenajdeteKlíčová slova: Senát, obce, právo, zákon, přestupek


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější