nahoru

Volby 2020 až 2030 – velký přehled: K urnám půjdeme i několikrát ročně. O co v dalších volbách půjde?

-mic-9. února 2018 • 09:20
Volby 2020 až 2030 – velký přehled: K urnám půjdeme i několikrát ročně. O co v dalších volbách půjde?
foto: Blesk / David Malík

Sedm let, desatery volby. Takový je plán od teď do roku 2026. Pokud vše půjde tak, jak má, první volební prázdniny nás čekají až v roce 2027. Během následujících tří let ale absolvujeme šestery volby.

Pryč jsou časy, kdy jsme si ztěžovali na to, že k volbám chodíme jen jednou za čtyři roky a mezi tím nemáme na nic vliv. Ke sněmovním a komunálním volbám přibyly senátní, evropské krajské a prezidentské. Šest typů voleb zahustilo kalendáře natolik, že v nejbližších letech jsou volby každý rok. Projděme po jednotlivých letech, jaké volby nás do roku 2030 čekají. Na konci článku pak najdete stručný popis všech typů voleb.

Volby 2020: Senát a krajská zastupitelstva

Kraje

Stávající situace: Pět hejtmanů drží strana ANO, pět hejtmanů má i ČSSD. ANO v roce 2016 sice výrazně vyhrálo volby, koalice ale často vznikaly proti Babišově straně. Podívejte se na přehled krajů podle stranické příslušnosti hejtmanů.

ANO: Středočeský, Karlovarský, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský
ČSSD: Jihočeský, Plzeňský, Královéhradecký, Pardubický, Vysočina
KSČM: Ústecký
STAN: Liberecký
KDU-ČSL: Zlínský

O co se hraje: Krajské volby provází nízká účast – kolem 33 procent. Lidé příliš nevědí, jaké má kraj vlastně pravomoci. Kampaň i přízeň voličů navíc v krajských volbách často odráží spíš celostátní témata a nálady. Na druhou stranu díky tomu máme představu o tom, jak se posunuje přízeň voličů a která strana má oddanější voliče. Může to být první vážnější hodnocení strany ANO.

Senát

O co se hraje: Nejvíce křesel, tedy 10, obhajuje ČSSD, následuje pět křesel KDU-ČSL, 4 křesla ANO, po dvou křeslech před šesti lety získaly ODS a Zelení, jedno Starostové pro Liberecký kraj, SPO a Soukromníci. Jednoho senátora získalo také STAN, navíc si navíc v doplňovacích volbách na Trutnovsku v roce 2018 polepšilo o dalšího senátora na úkor ANO.

Zajímavosti: Mandát bude končit bývalému předsedovi Senátu Milanu Štěchovi, Jiřímu Dienstbierovi a také miliardáři Ivo Valentovi.

Krajský úřad v Hradci Králové Krajský úřad v Hradci KrálovéFoto David Vaníček

Volby 2021: Poslanecká sněmovna

Stávající situace: ANO získalo ve volbách v roce 2017 téměř 30 procent hlasů a drtivě porazilo ostatní strany. Rozdělení mandátů vypadá následovně: ANO (78), ODS (25), Piráti (22), SPD (22), KSČM (15), ČSSD (15), KDU-ČSL (10), TOP 09 (7), STAN (6).

O co se hraje: O novou vládu.

Poslanecká sněmovna Poslanecká sněmovnaFoto Martin Sekanina

Volby 2022: Senát a obecní zastupitelstva

Senát

O co se hraje: Ve volbách v roce 2016 získali nejvíc křesel v Senátu lidovci, a to sedm. Tři vítězství zaznemanaly tři subjekty: ODS, STAN a ANO, po dvou pak ČSSD a TOP 09. Jeden mandát dostali Severočeši. Dalších šest zvolených senátorů jsou nezávislí nebo patří k menším uskupením.

Kdy budou další volby? >>>

Volby 2023: Prezident

O co se hraje: Prezidentské volby rozhodnou, kdo bude nástupcem Miloše Zemana, který už kandidovat nemůže. S ohledem na zdraví současné hlavy státu mohou prezidentské volby proběhnout i dřív.

Pražský hrad Pražský hradFoto Profimedia.cz

Volby 2024: Senát, Evropský parlament a krajská zastupitelstva

Volby do Senátu budou probíhat v obvodech, ve kterých se volilo v roce 2018.

Volby 2025: Poslanecká sněmovna

Volby 2026: Senát a obecní zastupitelstva

Volby do Senátu budou probíhat v obvodech, ve kterých se volilo v roce 2020.

Volby 2027: Volební prázdniny!

Pokud se všechny volby odehrají v termínu, bude to první rok, ve kterém volit nepůjdeme.

Volby 2028: Senát, prezident a krajská zastupitelstva

Volby do Senátu budou probíhat v obvodech, ve kterých se volilo v roce 2022.

Volby 2029: Evropský parlament a Poslanecká sněmovna

Volby 2030: Senát a obecní zastupitelstva

Volby do Senátu budou probíhat v obvodech, ve kterých se volilo v roce 2024.

Typy voleb

Volby do Senátu

Senát má celkem 81 členů – každý z nich je zvolen v jednom z 81 volebních obvodů. Každý sudý rok se volí ve třetině obvodů, nově je tedy zvoleno 27 senátorů. Každý senátor má mandát na 6 let. Kandidátovi musí být alespoň 40 let. Volba je dvoukolová, to znamená, že když žádný kandidát v prvním kole nezíská více než 50 procent, ve druhém kole se rozhoduje mezi dvěma nejúspěšnějšími z kola prvního. V případě rezignace, zaniknutí mandátu nebo smrti senátora se doplňovací volby v daném obvodě mohou konat i mimo pravidelný termín.

Komunální volby

Volby do obecních zastupitelstev probíhají každé čtyři roky. Volí se do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů velkých měst. Počet zastupitelů závisí na velikosti obce, města či městské části. Kandidátům musí být alespoň 18 let a musí mít trvalé bydliště tam, kde kandidují. Mimořádné volby se mohou konat v případě, že počet zastupitelů klesne pod předepsanou mez. Voliči mohou kroužkovat celé kandidátky, ale i jednotlivé kandidáty napříč různými politickými uskupeními.

Volby do poslanecké sněmovny

Poslanecká sněmovna má 200 členů. Sněmovní volby se odehrávají každé čtyři roky, s výjimkou předčasných voleb, které následují po rozpuštění sněmovny. Kandidovat může člověk, kterému je alespoň 21 let. Politické strany sestavují kandidátky pro jednotlivé kraje a Prahu. Kroužkovat můžete jen v rámci jedné, vámi vybrané kandidátní listiny.

Prezidentské volby

Prezident je volen každých pět let, od roku 2013 přímo lidmi. Jiný termín je možný v případě abdikace či smrti. Volba probíhá stejně jako v případě senátních voleb dvoukolově, existuje však jediný celorepublikový obvod.

Volby do Evropského parlamentu

Evropský parlament má 751 členů, po brexitu 705. Pro Českou republiku je vyhrazeno 21 mandátů. Z tohoto pohledu se Česko během evropských voleb stává jedním velkým obvodem, jednotlivé politické strany sestavují kandidátky pro celou republiku. Kandidovat může osoba starší 21 let.

Krajské volby

Volby do krajských zastupitelstev se konají jednou za 4 roky na celém území ČR kromě Prahy. Z voleb vzejdou krajské vlády a jejich předseda – hejtman. Kandidovat může osoba starší osmnácti let


Americké prezidentské volby 2020

Jestli jsou nějaké volby mimo ČR, které i my v Česku sledujeme opravdu pozorně, pak jsou to americké prezidentské volby. Ty příští se odehrají v roce 2020. Primárky začínají už v únoru.

-mic-Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku