Miroslav Šlouf: Příběh Zemanova politického dvojčete | Reflex.cz
nahoru

Miroslav Šlouf: Příběh Zemanova politického dvojčete

Bohumil Pečinka16. února 2018 • 20:03
Miroslav Šlouf a Miloš Zeman v roce 2008
Miroslav Šlouf a Miloš Zeman v roce 2008
• foto: 
profimedia

Veřejnou sférou prochází různé slavné dvojice – Laurel a Hardy, Suchý a Šlitr, Simon a Garfunkel nebo Masaryk a Beneš. Nejslavnější českou polistopadovou dvojicí určitě bylo sociálně demokratické duo Miloš Zeman a Miroslav Šlouf. Druhý z nich dnes zemřel.

Zeman a Šlouf, to je partnerství, které trvalo od roku 1994 do prezidentské volby 2013. Pokud ne na principu přátelství, tak rozhodně vzájemné výhodnosti. Když se před pětadvaceti lety stal Miloš Zeman předsedou ČSSD, více než rok dělal opoziční politiku vesměs přes média.

Drsné výzvy na adresu vlády Václava Klause mu sice přinášely mírnou popularitu a titulky na prvních stranách novin, ale ČSSD jako taková příliš nefungovala a Zeman dělal řadu organizačních i politických přešlapů. A pak se seznámili.

Republika buranů: místo Hájka Šlouf!
Jiří X. Doležal 26. ledna 2013 • 20:23

Republika buranů: místo Hájka Šlouf!

Kdo byl Miroslav Šlouf

Miroslav Šlouf, bývalý předseda socialistického svazu mladých a předrevoluční starosta Prahy 7. Po převratu pak krátce komunistický poslanec a především neúspěšný podnikatel, za nímž zůstala řada dluhů.

Současně člověk, který budoval sociální vazby mezi různými levicovými skupinami a hlavně: dokázal všechno zúřadovat. Jinými slovy, v politickém chaosu popřevratového Lidového domu se ukázal jako ten, který „nekecá a maká“, řečeno v terminologii Andreje Babiše. Na rozdíl od jeho ministrů (Ťok, Šlechtová) dokázal Šlouf nežvanit a věci skutečně dotahovat do konce.

Zemanův poradce Miroslav Šlouf nedávno řekl: "Měl sem ho svým způsobem rád."Zemanův poradce Miroslav Šlouf nedávno řekl: "Měl sem ho svým způsobem rád."Foto Foto Blesk - Miroslav Kundrát

Zemanův komorník

Když hluboce nepraktický Zeman objevil Šloufa a jeho svět, udělal z něj komorníka, poradce i organizační mozek ČSSD v jednom. Šlouf byl vděčný za druhou šanci a stal se nejoddanějším Zemanovým stoupencem, který vždycky našel nějaké peníze, když žádné nebyly. Bohužel tím i otevřel dveře Lidového domu řadě podnikatelských „býčích šíjí.“

Tím, že se stal Zemanovým dveřníkem, vzbudil u většiny členů ČSSD odpor, který přešel v permanentní denunciační kampaně v tisku. Schválně si přečtěte knížku novináře Kmenty s názvem Boss Babiš a bude vám jasné: kdyby Šlouf udělal ze třetiny to, co Babiš, byl by v tehdejší době snad upálen. Dnes se však hranice možného natolik posunuly, že pozdější Šloufovy finanční transakce, využívání známostí a podivný lobbing, jsou oproti tomu jen malým defektem na tváři demokracie. 

Bohumil Pečinka: Vládní rovnice Miloše Zemana na sjezdu ČSSD
Bohumil Pečinka 16. února 2018 • 13:02

Bohumil Pečinka: Vládní rovnice Miloše Zemana na sjezdu ČSSD

Udělal Zemana

Šloufa si současně není třeba idealizovat. Všechny laskavosti ve vztahu k Zemanovi si vybral tisíckrát a způsob, jimž zatáhl do politiky polosvět typu Mrázků a dalších je odsouzeníhodný. 

Když Zeman neuspěl v prezidentské volbě (2003), staral se o něj Šlouf celých deset let tak, že nebýt jeho, nikdy by se Zeman nestal v přímé volbě (2013) prezidentem republiky. Šlouf organizoval Zemanovi všechno: zázemí od shánění lékařů, přes cesty do Prahy až po zajišťování rodinných věcí. Také spolufinancoval jeho politický comeback.

Zeman nakonec v předvečer prezidentské kampaně (2013) udělal to, co zřejmě musel, ale co Šloufa lidsky zlomilo – distancoval se od něj a na jeho místo instaloval Šloufovy děti – Mynáře s Nejedlým. Už tehdy nemocný Šlouf se stáhl ještě do většího soukromí a závěr života dožíval v rodinném kruhu. 

Když bude někdo psát skutečně realistický politický životopis Miloše Zemana, nesmí zapomenout na jeho pravou ruku v podobě Miroslava Šloufa. Bez něj by Zeman nebyl Zemanem.

Chci do vlády s Babišem! Zemanovi by se ČSSD měla omluvit, říká Jiří Zimola
Hra o přežití ČSSD. Na předsedu strany kandiduje 7 lidí – kdo je kdo?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější