Milan Chovanec a Jan Hamáček se zdají být největšími favority sjezdu ČSSD

Milan Chovanec a Jan Hamáček se zdají být největšími favority sjezdu ČSSD Zdroj: ČTK

Jan Hamáček má pět nominací z krajů, je považován za favorita, ale ne jistého
Milan Chovanec má tři krajské nominace, což ho řadí na druhé místo. Otázka je, jaký vliv bude mít na sjezd Miloš Zeman
Miroslav Krejčík má jednu nominaci a jeho zvolení by bylo překvapením. Straně ale může pomoci v jiné funkci
Romana Žatecká získala jednu krajskou nominaci. Je outsider a chystá se kandidovat i na místopředsedu
Jan Jukl je jediným kandidátem bez krajské nominace. Totální outsider ale může vzbudit pozornost svými odmítavými názory na Miloše Zemana a Andreje Babiše
5
Fotogalerie

Hra o přežití ČSSD. Na předsedu strany kandiduje 7 lidí – kdo je kdo?

Chovanec, Hamáček, Zimola, Staněk, Žatecká, Jukl a Krejčík. Sedm sociálních demokratů chce na sjezdu strany 18. února urvat post šéfa ČSSD a vyvést partaj z politického bahna. Sjezd se uskuteční v Hradci Králové, kde se před 25 lety stal předsedou socdem Miloš Zeman. Ten na sjezd letos přijede jako host.

Milan Chovanec

věk: 48

politická kariéra: zastupitel Plzně, Plzeňského kraje, náměstek a hejtman Plzeňského kraje, poslanec, ministr vnitra, místopředseda a pověřený předseda ČSSD

nominace: 3 (Plzeňský, Zlínský a Ústecký kraj)

Milan Chovanec má tři krajské nominace, což ho řadí na druhé místo. Otázka je, jaký vliv bude mít na sjezd Miloš ZemanMilan Chovanec má tři krajské nominace, což ho řadí na druhé místo. Otázka je, jaký vliv bude mít na sjezd Miloš Zeman|Robert Klejch

Plzeňský rodák uváděl, že absolvoval Západočeskou univerzitu v Plzni. Bakalářský obor na právnické fakultě pověstné rychlostudiem celebrit zvládl za pouhých devět měsíců. Mluví se o tom, že Chovanec neumí mluvit žádným cizím jazykem. Před nástupem do politiky podnikal.

Členem ČSSD je od roku 1997, do volené funkce se poprvé dostal v roce 2002 jako zastupitel města Plzeň, následovalo krajské zastupitelstvo (2008), post hejtmana Plzeňského kraje (2010), poslanec (2013) a ministra vnitra (2014).

Po zvolení do sněmovny v roce 2013 se spolu s Jiřím Zimolou, Zdeňkem Škromachem a Michalem Haškem zúčastnil tajné schůzky u Miloše Zemana, po které kvůli nevalnému výsledku ČSSD vyzvali tehdejšího předsedu strany Bohuslava Sobotku k rezignaci. Jenže schůzka s prezidentem se provalila a Chovanec ji nakonec jako první potvrdil. Díky tomu jako jediný účastník zůstal ve vedení strany a stal se ministrem vnitra.

Jako ministr je Chovanec známý odporem k imigračním kvótám EU a směrnici EU, která omezuje držení zbraní občany států Unie. Známou je také koncepce reorganizace policie, konkrétně vytvoření centrály boje proti organizovanému zločinu.

V červnu 2017 se stal pověřeným šéfem ČSSD, když na místo předsedy rezignoval Bohuslav Sobotka. Letos se účastnil oslav štábu Miloše Zemana po jeho zvolení prezidentem, kterého Chovanec pozval na sjezd.

Jan Hamáček

věk: 39

politická kariéra: předseda Mladých sociálních demokratů, viceprezident Světové organizace socialistické mládeže, zastupitel Mladé Boleslavi, poslanec, první místopředseda a předseda Poslanecké sněmovny, místopředseda ČSSD

nominace: 5 (Praha, Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký a Středočeský kraj)

Jan Hamáček má pět nominací z krajů, je považován za favorita, ale ne jistéhoJan Hamáček má pět nominací z krajů, je považován za favorita, ale ne jistého|profimedia.cz

Rodák z Mladé Boleslavi nedokončil studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Anglicky ale mluví velmi dobře.

Uvnitř ČSSD se specializoval na zahraniční politiku, poslancem se stal už v roce 2006, kdy mu bylo necelých 28 let. Věnoval se možnému umístění amerického radaru v Brdech, později se stal stínovým ministrem obrany ČSSD.

Hamáček za sebou nemá žádné výrazné osobní skandály kromě toho, že jednou řídil sněmovnu po panácích slivovice, i když sám prosadil zákaz alkoholu ve sněmovně. Byl také jedním ze čtyř lidí podepsaných v Prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, kteří v souvislosti s návštěvou Dalajlámy v ČR zaslali do Číny servilní dopis.

Jiří Zimola

věk: 47

politická kariéra: zastupitel a starosta města Nová Bystřice, zastupitel a hejtman Jihočeského kraje, poslanec

nominace: 1 (Jihočeský kraj)

Narozen byl v Třebíči, jinak je ale spojený s jižními Čechami, kde i vystudoval. Je absolventem Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Do funkce starosty Nové Bystřice byl zvolen celkem třikrát (1998, 2002 a 2006), v roce 2008 se stal hejtmanem, když na kraji složil koalici s ODS, o čtyři roky později s KSČM. Vyjednávací potenciál má tedy velký.

Po sněmovních volbách v roce 2013 se účastnil tajné schůzky představitelů ČSSD u prezidenta Zemana, kde se plánovalo odstranění šéfa strany Bohuslava Sobotky. O své účasti Zimola lhal, následně rezignoval na své posty ve vedení strany, s odstupem se pak vzdal i poslaneckého mandátu.

V minulém roce se jeho politická kariéra zkomplikovala znovu, když se zjistilo, že pro něj staví rekreační dům předseda představenstva Jihočeských nemocnic Martin Bláha. Zimola pak rezignoval na post hejtmana a na kraji se rozpadla i koalice. Zimola pak odvolal i svou kandidaturu do sněmovny. Za rozpoutáním aféry pravděpodobně stály vnitrostranické zájmy, sám Zimola dokonce jmenoval přímo Milana Chovance.

Antonín Staněk

věk: 51

politická kariéra: zastupitel a primátor Olomouce, poslanec

nominace: 1 (Olomoucký kraj)

Olomoucký rodák absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, v minulém desetiletí doktorský obor pedagogika a před pěti lety se stal docentem. Na univerzitě pracuje jako proděkan a vedoucí katedry.

Staněk se v roce 2014 stal primátorem Olomouce poté, co ČSSD z druhého místa ve volbách vyjednala koalici s ODS, TOP 09 a lidovci. V loňských parlamentních volbách díky preferenčním hlasům přeskočil do sněmovny.

Sám o sobě říká, že není spojen s žádným proudem uvnitř strany, a mohl by proto sociální demokraty spojovat.

Romana Žatecká

věk: 52

politická kariéra: zastupitelka a starostka České Lípy, zastupitelka Libereckého kraje

nominace: 1 (Liberecký kraj)

Romana Žatecká získala jednu krajskou nominaci. Je outsider a chystá se kandidovat i na místopředseduRomana Žatecká získala jednu krajskou nominaci. Je outsider a chystá se kandidovat i na místopředsedu|Wikipedie

Narodila se a žije v České Lípě, v Praze na Univerzitě Karlově vystudovala žurnalistiku. Pracovala jako redaktorka Zemědělských (později Zemských) novin.

Zastupitelkou kraje je od roku 2012 i díky preferenčním kroužkům. Starostkou České Lípy byla zvolena v roce 2014, kdy utvořila koalici s ANO, ODS a sdružením Uděláme pořádek v České Lípě.

Jan Jukl

věk: 38

politická kariéra: zastupitel Poličky

nominace: 0

Jan Jukl je jediným kandidátem bez krajské nominace. Totální outsider ale může vzbudit pozornost svými odmítavými názory na Miloše Zemana a Andreje BabišeJan Jukl je jediným kandidátem bez krajské nominace. Totální outsider ale může vzbudit pozornost svými odmítavými názory na Miloše Zemana a Andreje Babiše|Facebook

Ředitel městské knihovny v Poličce je nejméně známou osobou mezi kandidáty.

Vyjádřil se v tom smyslu, že dohoda s ANO na vládní úrovni je pro ČSSD nepřípustná. Podle něj se strana musí odstřihnout od politiky, kterou posledních dvacet let sama prováděla. Programově zdůrazňuje rodinu a vzdělání.

Miroslav Krejčík

věk: 53

politická kariéra: místopředseda místní organizace Unhošť

nominace: 1 (Jihomoravský kraj)

Miroslav Krejčík má jednu nominaci a jeho zvolení by bylo překvapením. Straně ale může pomoci v jiné funkciMiroslav Krejčík má jednu nominaci a jeho zvolení by bylo překvapením. Straně ale může pomoci v jiné funkci|Ceska posta

Pražský rodák je překvapivým a určitě zajímavým kandidátem. V osmdesátých letech absolvoval důstojnickou školu, v roce 1990 absolvoval Spojovací fakultu Vysoké vojenské technické školy v Liptovském Mikuláši.

Zastával různé řídící funkce u vojska včetně Vojenského obranného zpravodajství, kde byl ředitelem. Mezi lety 2004 a 2007 byl ředitelem Vojenského zpravodajství, jeho následníkem byl Ondrej Páleník. Byl manažerem České pošty a je ředitelem Poštovní tiskárny cenin Praha.

Členem ČSSD se stal až v roce 2012, o dva roky později neúspěšně kandidoval do zastupitelstva Unhoště.