Jiří Zimola končí v čele Jihočeského kraje. Další důvod, proč nevolit ČSSD | Reflex.cz
nahoru

Jiří Zimola končí v čele Jihočeského kraje. Další důvod, proč nevolit ČSSD

Jiří Štefek11. dubna 2017 • 16:30
Jiří Zimola.
Jiří Zimola.
• foto: 
Milan Malíček / Právo / Profimedia

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola na nejbližším jednání zastupitelstva rezignuje na funkci hejtmana. Prohlásil to jen necelý den poté, co se mu v kraji rozpadla koalice. Jeho gesto je logické a nebylo před ním úniku. Jen ta patetická  slovíčka v rezignační řeči byla jaksi navíc. Odchodem Zimoly sice ČSSD zmizí další bolavý problém, ale veřejnost v jeho případu dostala názorný důvod, proč sociální demokraty nevolit. Ale je ještě další hlubší pád ČSSD pro pevný a demokratický stranický systém v Česku skutečně žádoucí?

„Byl jsem v posledních týdnech vystaven enormnímu tlaku.“ „Dokázal jsem třikrát vyhrát volby, což se zřejmě v politice neodpouští.“ „Neodcházím zhrzeně, uraženě ani naštvaně, odcházím unaveně po dlouhých osmi letech práce pro kraj.“ Těmito a dalšími frázemi proložil Zimola svoji rezignační řeč. Z takové směsice patetiky i útočnosti je patrné, že končící hejtman nechápe vůbec nic a dělá ze sebe oběť. Oběť své politické konkurence, okolí a bůhvíčeho ještě. To mu snad nemůže věřit už věřit vůbec nikdo.

Jiří Zimola oznamuje svou rezignaci:

„Chlapské řešení.“ Zimola veřejně oznámil, že jako hejtman skončí

Může tu sice proklamovat řeči o politických bojích při obsazování vedení nemocnic v Jihočeském kraji. Ale tento boj je okořeněn především mnohasettisícovým měsíčním platem pro jednoho z manažerů Jihočeské nemocnice, který za to pak – zřejmě z „vděčnosti“ – staví pro Zimolu na Lipně rekreační haciendu. V každé normální zemi na západě by každý politik už rezignoval jen po provalení této informace.

Zimola vyhrál volby díky nenávisti k církvi, a Zeman ho chválí
Jiří X. Doležal 12. října 2016 • 10:23

Zimola vyhrál volby díky nenávisti k církvi, a Zeman ho chválí

Pád hejtmana není pro ČSSD dobrá zpráva. Ačkoliv strana se hned po Zimolově rezignaci pustila do jednání o nové koalice, může se stát, že nakonec skončí v opozici. Ono je to de facto jedno, jestli skončí tam nebo onam. Mnohem důležitější jsou minusové body, které tím sociální demokraté u veřejnosti získali. To vše v situaci, kdy se blíží volby a strana schytává jednu facku za druhou.

Pozoruhodné je však to, že některým čelním představitelům to téměř nedochází nebo jedou podle proslulého hesla z francouzského královského dvora „po nás potopa“. Ono jestli to takto bude dále pokračovat, bude ČSSD v následujících volbách ráda i za 10 procent hlasů. Zimola svým konáním z poslední doby dal jen další důvod, proč ČSSD nevolit.

Socialisté nahánějí voliče do Babišovy náruče
Jana Bendová 22. března 2017 • 13:00

Socialisté nahánějí voliče do Babišovy náruče

Je však otázkou, zda je takový propad ČSSD žádoucí. Na jednu stranu ano a je potřebné, aby došlo ve straně k očistnému procesu, který vysmejčí stranické útroby od všech nánosů, prospěchářů a dalších pijaviec. Ale existence silné a čitelné ČSSD, jako demokratické levicové strany, je velmi důležitá pro budoucnost a stabilitu českého stranického systému. Zatímco, když před čtyřmi lety byla ODS na dně, řada jejích voličů se neztratila přešla k TOP 09. Ke komu ale přejdou naštvaní voliči ČSSD? Ke komunistům, k SPD Tomia Okamury či do prezidentské SPO? Všechny tyto varianty jsou pro Českou republiku špatné.

Na hodnocení odkazu Jiřího Zimoly je ještě brzy. Ku prospěchu a cti mu bylo, že se nebál vystoupit proti stranickému vedení Sobotka-Chovanec a že reprezentoval jakousi opozici ve straně. Otázkou jen zůstává, nakolik to bylo z jeho hlavy a nakolik jen papouškoval názory Miloše Zemana, u něhož se zúčastnil takzvaného Lánského puče. Kdyby ve svém křesle natolik nezbytněl, nezačal mít papalášské manýry a staral se jen o svůj kraj, mohl v křesle hejtmana sedět klidně dalších osm let. To by mu odpustil každý, i jeho voliči. Ti se teď doma mohou škrábat na hlavě, komu že to vlastně naletěli a celou dobu věřili.

Bohuslavu Sobotkovi narůstají svaly. Ale zatím jen kolem pusy, rázné činy jsou v …
Většina českých politiků nehájí národní zájmy, začíná to u Sobotky. Zde je 5 velkých…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější