Zimola vyhrál volby díky nenávisti k církvi, a Zeman ho chválí | Reflex.cz
nahoru

Zimola vyhrál volby díky nenávisti k církvi, a Zeman ho chválí

Jiří X. Doležal12. října 2016 • 10:20
Miloš Zeman s Jiřím Zimolou
Miloš Zeman s Jiřím Zimolou
• foto: 
Marek Podhora / Mafra / Profimedia

Prezident Miloš Zeman podpořil jeden z klíčových bodů volební kampaně jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, který za ČSSD v letošním hlasování v kraji zvítězil. Ten bod — to je legalizace krádeže. Zimola a následně i Zeman totiž chtějí zdanit církevní restituce.

Podpora zdanění církevních restitucí je jednou z hlavních noteček jihočeské sociální demokracie dlouho před volbami. Jihočeská sociální demokracie poslala už na jaře do Poslanecké sněmovny návrh, aby restituce byly zatíženy daní devatenáct procent. Na tuto notečku se vezla i Zimolova (a sociálně demokratická) kampaň v jižních Čechách.

Chápu, že před volbami je každá špinavost dobrá, ale pojďme se podívat na podstatu problému. Představte si, že vám exekutor na základě neoprávněné a nespravedlivé žaloby, kterou jste projeli kvůli opilému soudci, zabaví majetek. Vy musíte počkat, až se změní předseda soudu a přestane toho opilého soudce krýt, dosáhnete obnovy procesu, ten nyní proběhne za střízliva a regulérně, je spravedlivý a vy vyhrajete. Váš majetek byl zabaven neprávem a podle principů jak přirozené, tak té v zákonech ukotvené spravedlnosti patří vám. Totéž — s jemně odlišnými detaily, ale v principu totéž — se stalo po bolševickém převratu církvím. Takže když šel bolševik od koryt, církve po právu mají dostat svůj majetek zpět. Se stejnou samozřejmostí, jaké se dostalo restitucím majetku fyzických osob. Když se něco ukradne, má se to vrátit.

U všech zlámaných paragrafů aneb Jak blafovat v krajských volbách?

No ale církev je už od dob pátera Koniáše v Čechách neoblíbená, flanďáky nemá nikdo rád, a zvlášť je tato nechuť rozšířena mezi méně vzdělanými a na českém venkově žijícími lidmi. Pro Moravu, zvláště jižní, to samozřejmě neplatí, ale pan Zimola působí v jižních Čechách. Proto tedy pěkně po socansku zabrnkal na temné struny duše nejhloupějších voličů a navrhl, aby se restituce pro církve zdanily. Což by bylo zcela amorální, protiprávní a podlé. Přesto na tuhle kartu vyhrál krajské volby.

V úterý, hned po volbách, zavítal Zimola na Hrad za prezidentem Zemanem. Už předem prohlásil, že nepůjde do koalice s nikým, kdo jeho návrh na zdanění církevních restitucí nepodpoří. Akord na temnou stránku nenávisti tedy s volbami nezmizel. A to není všechno: Na povolební návštěvu Hradu se vydával s tím, že mu už předtím Zeman vzkázal podporu za zdůraznění „levicových témat“ v kampani. Jiří Ovčáček k tomu České televizi upřesnil, že ta „levicová témata“ zahrnují i zdanění církevních restitucí. Oba gentlemani se shodli.

V žebříčku nejvlivnějších Židů jsou dvě ženy s českými kořeny – Ivanka Trumpová a…

Je skvělé, že alespoň část naší politické reprezentace — tedy pánové Zimola a Zeman — se domluví na tom, že by bylo levicové a správné okrást církve ještě jednou. Proletář vždy rád slyší, že může něco ukrást — a tak se budou jejich postoje líbit. Naši zemi tím však zavlékají zpět do nějakého nechutného neobolševického bahna, kde se stát opět pokouší znárodňovat. Zdanění církevních restitucí je totiž nespravedlnost, jež se může líbit jen lůze.

Senátní paradox: Zachrání pravice ministru Mládkovi jeho politický kejhák?
Proč vládní strany vyhrály volby. A co dělá Babiš jinak než ostatní
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější