Babiš a Čapí hnízdo - Požádám o vydání ke stíhání, kauza je prasárna a svinstvo | Reflex.cz
nahoru

Kauza Čapí hnízdo je prasárna a svinstvo, řekl Babiš. No konečně. Co na to imunitní výbor?

Miroslav Cvrček16. ledna 2018 • 10:15
Babiš: Je to účelovka, ale ke stíhání se nechám vydat
Babiš: Je to účelovka, ale ke stíhání se nechám vydat
• foto: 
Jakub Poláček

Od úterního rána jedná mandátový a imunitní výbor sněmovny o tom, zda doporučí premiéra Andreje Babiše a jeho pobočníka Jaroslava Faltýnka vydat k policejnímu stíhání. Oba dva se po týdnech zdržování tentokrát dostavili.

Z titulku se možná zdá, že se Babiš začal kát a přiznal, že vyvedl Farmu Čapí hnízdo naoko z holdingu jen proto, aby dostal padesátimilionovou dotaci. Jenže opak je pravdou.

Babiš a Čapí hnízdo: Zpráva OLAF jednoznačně mluví o dvou trestných činech, česká…

Mafie

„Tenhle komplot zorganizovala mafie, která tady kradla miliardy, a já jim v tom vadím,“ rozčiloval se premiér nad tím, že ostatní mají miliardy a on nemůže ani desítky milionů. „Je to prasárna a svinstvo, je to politické zadání,“ zopakoval před jednáním mandátového a imunitního výboru své mantry o účelovkách a zadáních.

Babiš nicméně prohlásil, že s Faltýnkem výbor oba dva požádají o své vydání. Pak ale znovu opakoval, že zpráva OLAF se jich osobně netýká a že navíc nepíše o podvodu.

Ve skutečnosti ale zpráva OLAF o podvodu mluví a nad to Babiše několikrát zmiňuje. Podle OLAF nejspíš došlo k trestnému činu podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Obojí se může stíhat podle českých zákonů.

Co je OLAF? Proč vyšetřoval Babišovo Čapí hnízdo? A může jeho zprávu Česko hodit do koše?

Babiš lže

Z Babiše padají lži jedna za druhou: Nejdřív tvrdil, že Čapí hnízdo bylo jeho nejlepší nápad, a podrobně popisoval vznik, pak opakovaně zase říkal, že s tím vlastně nemá nic společného, že je to nějaké firmy z holdingu a podobně. „S Čapím hnízdem nemám nic společného,“ tvrdil Babiš v roce 2013 s tím, že sice firmě půjčil 400 miliónů, ale majitele nezná. Pak ale přišel s tím, že to byly jeho děti a bratr manželky, tehdy partnerky Moniky. A nakonec se přiznal, že peníze, za něž si Farmu Čapí hnízdo koupili, byly jeho. To potvrdila i zpráva OLAF.

Babiše před trestním stíháním dosud chrání imunita. Policie sněmovnu o Babišovo vydání požádala, a to hned dvakrát. Před volbami vydání prošlo, ale žádost s nově nabytou imunitou po zvolení musela přijít znovu a to už Babiš s vydáním nesouhlasil a celou věc protahoval.

Kompletní zpráva OLAF odhaluje Babišovy lži. Naposledy lhal den před zveřejněním zprávy

Důvěra vládě

Policie chce stíhat také jeho děti, na které část Čapího hnízda byla kvůli dotaci tajně napsaná, a manželku Moniku. Podle serveru neovlivni.cz má děti před stíháním ochránit lékařský posudek, který tvrdí, že děti ze zdravotních důvodů nejsou schopny se trestního řízení účastnit. Během voleb navíc Babiš oznámil, že jeho manželka je v nemocnici kvůli problémům se slinivkou, takže ani nemohla volit.

Minulý týden sněmovna kvůli kauze Čapí hnízdo odložila i hlasování o důvěře vládě. K tomu se dolní komora má vrátit právě v úterý, až bude jasný postoj mandátového a imunitního výboru ve věci Čapího hnízda.

Zeman pohrozil sněmovně: Jmenuji Babiše i podruhé a dám mu dost času. Bez důvěry by…
Tvrdá hra Miloše Zemana a první trhlina ve vztahu s Babišem
Kryštof Pavelka 10. ledna 2018 • 21:24

Tvrdá hra Miloše Zemana a první trhlina ve vztahu s Babišem
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější