nahoru

Vylepšeme český stát! Chceme svobodný přístup k veškeré judikatuře

Petr Kolman8. října 2017 • 17:00
Vylepšeme český stát! Chceme svobodný přístup k veškeré judikatuře
foto: Profimedia.cz

Komentátoři (nejen v Reflexu) mají někdy trudný život. Zhusta jim bývá vyčítáno, že ve veřejném prostoru jen kritizují (když jste tak chytří, běžte si to dělat sami) nebo chválí – (to jsou pak obviněni z patolízalství, či dokonce, že článek byl někým „koupen“), ale že prý nic nového kloudného nenavrhují. Pokusím se následujícím textem tento dojem krapet opravit.

A abych se držel svého juristického kopyta, bude tvůrčí návrh z oblasti práva.

České právo se roky potýká s relativně opomíjeným problémem, že naši občané (ale i právnické osoby – například obchodní firmy, ale i obce, svazky obcí či kraje) nemají volný a rovný přístup k veškeré soudní judikatuře. Tak jak je tomu v jiných, vyspělejších státech (nejen) Evropské unie. Navíc v řadě zemí je citovaný svobodný přístup dokonce naprosto bezplatný. I neprávníkovi je patrně jasné, že znalost soudních rozhodnutí (respektive judikatury – tedy těch významnějších soudních rozhodnutí) je nebývale podstatná. A to i přes skutečnost, že u nás nemáme anglosaský „judikátně precedentní“ systém, ale evropský, kontinentální — neprecedenční. I u nás z povahy věci samé platí, kdo nezná náležitě judikaturu, nezná (a ani znát de facto nemůže) ani právo jako takové.

Saúdskému králi se rozbil zlatý eskalátor, monarchu to vylekalo. Musel sejít po svých

Všeobecná přístupnost soudních rozhodnutí je nevyhnutelná především při argumentaci a interpretaci práva, a to mimo jiné z hlediska základního principu „rovnosti zbraní“ stran před soudem. Praktický dopad — dělo se a nadále i děje, že český soud argumentuje ve svém odůvodnění nepublikovanými rozhodnutími, jež druhá strana neměla možnost a šanci získat a případně tak předvídat rozhodnutí soudu.

Citovaná skutečnost notně odporuje principu předvídatelnosti práva!

A taktéž i zákazu překvapivých soudních rozhodnutí. Pro pět ran do Sbírky zákonů, je nám snad jasné, že neočekávatelné soudní verdikty nemají v 21. století v moderním právním státě své místo. Tohle kdysi negativně komentoval v jednom ze svých nálezů i Ústavní soud ČR. Nepodrývá nepřístupnost veškeré judikatury mj. důvěru občanů Česka v náš právní stát (jak říkají angličtí právníci „Rule of law“)?

Přednáším konstruktivní návrh, který by po volbách mohla některá ze stran či hnutí realizovat: ČR by se měla přiblížit vyspělejším demokratickým právním státům (ale i třeba sousednímu Slovensku či Bulharsku), kde jsou státem publikovány zdarma skoro všechny rozsudky, včetně všech rozsudků nižších i nejnižších soudů!

Ne jako u nás, kde jsou zveřejňovány většinou pouze a jen v nákladně placených právních systémech. A kde navíc stejně není vše. Mám za to, že tohle je jeden z klíčových úkolů, který na úseku spravedlnosti před politiky aktuálně stojí! Samozřejmě nejde o úkol jediný.

Hit internetu: Polský folklorní soubor skvěle nazpíval známou píseň skupiny Depeche Mode
Japonská novinářka zemřela ve 31 letech z přepracování. Za měsíc měla 159 hodin přesčasů

 

 Klíčová slova: právo, judikatura, komentářeDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,970
22,820
29,240
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější