Japonská novinářka zemřela ve 31 letech z přepracování. Za měsíc měla 159 hodin přesčasů | Reflex.cz
nahoru

Japonská novinářka zemřela ve 31 letech z přepracování. Za měsíc měla 159 hodin přesčasů

Tereza Stonišová7. října 2017 • 17:00
Miwa Sadová zemřela v 31 letech
Miwa Sadová zemřela v 31 letech
• foto: 
BI

Japonská média včera zveřejnila těžko uvěřitelný příběh mladé novinářky Miwy Sadové, která zemřela na selhání srdce roce 2013. O případu se veřejnost dozvěděla s velkým zpožděním a není jasné, proč vešel ve známost až nyní.

Miwa Sadová ještě stihla poslat e-mail svým rodičům, že má nyní moc práce. Pak se několik týdnů neozývala, psala totiž o komunálních volbách v Tokiu. Bylo léto roku 2013 a mladé novinářce bylo 31 let. Během jednoho měsíce se téměř nevyspala. Každý den chodila domů o půlnoci a někdy i později, volný den měla málokdy. Víkend, to byl pojem, který se stal pouhou abstrakcí. Miwa Sadová byla během posledního měsíce svého života v práci o 159 hodin více, než být měla. Číslo přesčasů, které odpracovala, je astronomické.

Smrt z přepracování má v japonštině speciální výraz. Japonská média o smrti ženy psala jako o smrti v důsledku takzvaného syndromu karóši. V Japonsku to není neobvyklý jev, v médiích se o smrti mladých a velmi výkonných pracujících (většinou mužů či žen na vedoucích pozicích). Není přitom neobvyklé, že v souvislosti s nadměrným přetěžováním pracujících pak pozůstalí těchto obětí přesčasů vysoudí odškodné. Protože žena pracovala pro veřejnoprávní médium, nabízí se takové řešení i v tomto případě.

 

Jak se stavěla největší stanice světa? Podívejte se na unikátní snímky Grand Central…

Syndrom karóši se v Japonsku vyvinul v 80. letech minulého století, kdy se začaly množit příběhy manažerů, kteří neznali víkendy, pracovali do noci a jejich přesčasové opracované hodiny dramaticky narůstaly. V roce 2016 vládní průzkum zjistil, že ve čtvrtině společností registrovaných v Japonsku pracují zaměstnanci více než 80 hodin přesčasů měsíčně. Kvůli přetěžování zaměstnanců se také podle průzkumu zvýšila sebevražednost. Známý se stal například případ 24letého zaměstnance reklamní agentury, který kvůli přepracování vyskočil z okna přímo na pracovišti. Po obrovském tlaku pak ředitel zmíněné agentury rezignoval.

Dánští policisté našli hlavu a nohy zavražděné novinářky Wallové
Absurdita v Německu: Hesensko zavádí veřejnou dopravu zdarma pro státní zaměstnance,…
Vrchol genderové rovnosti: Ve Švédsku připravují hudební festival, na který nesmí muži
 

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Boris Johnson: Jedni ho budou zuřivě nenávidět, druzí adorovat. Propast mezi nimi se bude jenom prohlubovat
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější