nahoru

Zabavování řidičáků je dobrý bič na neplatiče alimentů

Jana Bendová4. října 2017 • 14:20
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Už pár let je možné zabavit řidičák rodičům dětí do 18 let, pokud neplatí výživné. Letos, přesněji teď od 4. října, je možné stejně tak potrestat i nehodné rodiče studujících potomků do 26 let. Je to správné - protože to funguje.

Když stát s tímto opatřením přišel poprvé, řada rodičů začala mávnutím kouzelného proutku platit. Pro představu: celkový republikový dluh na alimentech pro nezaopatřené děti činil v roce 2012 šestnáct miliard korun. To ještě řidičský postih neexistoval. Dva roky poté byl už dluh o tři miliardy nižší. Hrozba zabavení řidičského oprávnění (od ledna 2013) sehrála významnou roli. Loni například přišlo o řidičák téměř půldruhého tisíce neplatičů.

V České republice žije okolo půl milionu neúplných rodin. Samoživiteli jsou v drtivé většině maminky, po rozvodu bývá dítě z devadesáti procent svěřováno právě jim. Podle dat ministerstva práce a sociálních věcí se neplacené alimenty týkají kolem 55 tisíc českých dětí, podle odhadu Asociace neúplných rodin dokonce až devadesáti tisíc dětí ročně! Za neplacení jsou souzeny každým rokem tisíce mužů a žen.

Většina neplatičů jsou muži. Je jasné, že situace jejich bývalých partnerek není jednoduchá. Mají hluboko do kapsy nejen kvůli chybějícím alimentům v domácím rozpočtu. Na trhu práce patří jednoznačně k rizikovým zaměstnancům. Děti bývají nemocné, a nejsou-li po ruce babičky na hlídání, zůstávají s nimi doma. To se zaměstnavatelům logicky nemůže moc zamlouvat.

Zabavování řidičských průkazů je zkrátka docela účinný bič a je jen dobře, že začne práskat i nad hlavami nehodných rodičů dospělých studujících potomků. Výhrada, že zabavený řidičák může některým neplatičům zkomplikovat dojíždění do práce – například pokud pracují na směny – možná platí. Ale na druhé straně: když si dítě pořídili, musí se o ně starat. Tady by exekutoři i soudci měli být nemilosrdní. Ať si neplatič pořídí k dojíždění do práce třeba kolo.

Diskuse ke článku