nahoru

Chci islám, který je kompatibilní se Západem, tvrdí australský muslimský aktivista

Lukáš Lhoťan 25. června 2017 • 08:30
Mohammed Tawhidi
Mohammed Tawhidi
• foto: 
tawhidi.com

Australský muslimský aktivista Mohammed Tawhidi oznámil, že se musí ukrývat před hrozbami svých souvěrců poté, co vyjádřil podporu některým názorům známé bývalé muslimky a spisovatelky Ayaan Hirsi Aliové, informoval v dubnu letošního roku australský web Yahoo.

Část australských muslimů se vzbouřila proti organizování turné Aliové po australských městech, kde měla hovořit o svých zážitcích s muslimským světem a svých knihách. Muslimské ženy například natočily video, kde Aliovou obvinily z podpory bělošské nadřazenosti (sama Aliová je afrického původu). Někteří radikálnější muslimové začali Aliové vyhrožovat i násilím, takže se nakonec rozhodla své turné po Austrálii zrušit.

Ovšem Mohammed Tawhidi je jedním z mála australských muslimů, kteří se zachovali opačně než jejich jiní souvěrci a v australských médiích vyjádřili podporu názoru Aliové – například, že je potřeba uzavřít či reformovat muslimské školy v Austrálii, neboť mezi mladými muslimy šíří extremismus.

Samotná postava Tawhidiho ovšem představuje spletitost soužití s muslimskými komunitami v dnešním, globálním světě a je dobré se mu trochu věnovat. Tawhidi se narodil v Íránu v posvátném městě ší’itských muslimů Komm. Jeho otec Abdulmutalib Tawhidi je muslimský duchovní ší’itské komunity v Austrálii.

Muslimská komunita se rozděluje na dva hlavní proudy – ší’ity a sunnity –, jež jsou vnitřně hodně znepřáteleny. Vystupování Tawhidiho proti některým muslimským institucím a organizacím v Austrálii vnímají někteří muslimové jako součást vnitromuslimské války mezi sunnity a ší’ity.

Tawhidi například vystupuje proti ideologii Islámského státu, která je v mnoha detailech a dogmatech podobná ideologii salafismu (lidově známého jako wahhábismus), což je jeden z proudů sunnitského islámu. A právě mnohé z muslimských organizací a institucí, jež Tawhidi kritizuje, sdílí tyto myšlenky. 

Tawhidi v rozhovorech pro australská média vyzval australské muslimy, aby vstupovali do služeb australské armády a bezpečnostních sil a pomáhali bojovat s myšlenkami radikálních muslimů a proti šíření sítí islámských extremistů v Austrálii. 

Například odbornice na muslimskou komunitu v Austrálii Chloe Pattonová odmítla, že by Tawhidi zastupoval a představoval většinu australských muslimů, a zpochybnila jeho postavení v muslimské komunitě. Obdobně na Tawhidiho zaútočil představitel sunnitských muslimů Malaz Majanni, jenž Tawhidiho označil za lháře. 

Proti výhradám ze strany některých sunnitských muslimů se Tawhidi ohradil s tím, že hlavním důvodem, proč ho tito lidé kritizují, je fakt, že by pro Austrálii zemřel a že nadřazuje australské zákony zákonům islámského práva šarí’a. Varoval také před tím, že cílem sunnitských muslimů je nastolit v Austrálii islámskou vládu a islámské zákony. 

„Chci islám, který je kompatibilní se Západem,“ řekl Tawhidi v jednom ze svých videoposelství, informuje britský deník Daily Mail. V reakci na odhalení sunnitské muslimské teroristické buňky v australském městě Sydney před několika měsíci Tawhidi řekl, že se potvrdila jeho varování před šířením myšlenek islámského extremismu mezi muslimy. 

Když představitel sunnitské organizace Hizb ut-Tahrír Ismá’íl al-Wahwá, který je palestinského původu, vyzval na islamistické konferenci v Turecku počátkem roku 2016 muslimy k dobytí Evropy a Ameriky, Tawhidi mu odpověděl dopisem a vyzval ho k emigraci do jeho rodné Palestiny, když se mu nelíbí v Austrálii, s tím, že mu Tawhidi z vlastních peněz koupí letenku. 

Případ Tawhidiho ukazuje na stále zřetelnější ideologický a společenský střet mezi různými muslimskými skupinami a interpretacemi islámu uvnitř muslimské komunity a osobně se obávám, že tento střet rozhodne mlčící muslimská většina, jež se k některému z těchto proudů nakonec přikloní, ať již svou pasivitou, či aktivitou. A proč se toho obávám? Protože podobně umožnila mlčící většina Němců nacistům nejen uchopit moc, ale i rozpoutat nejbrutálnější válku v lidských dějinách. Je tedy na samotných muslimech, jestli zvítězí lidé s názory, jež má Tawhidi, nebo muslimští extremisté.Klíčová slova: islám, muslimové, Austrálie, aktivistaDiskuse ke článku