Zákaz kouření ano, ale povolme kuřárny! | Reflex.cz
nahoru

Zákaz kouření ano, ale povolme kuřárny!

Petr Kolman29. května 2017 • 14:00
Zákazy kouření?
Zákazy kouření?
• foto: 
Profimedia.cz

Nikoliv od prvního června, jak se mylně mnozí domnívají, ale od posledního května (tedy od středy) v celé krásné vzkvétající ČR (a tedy dokonce i v Brně) začne mj. platit zákaz kouření v kavárnách, restauracích, barech a hospodách! 

Zákaz kouření v restauracích vítám, posunuje nás směrem na západ. Ve většině západoevropských zemí, stejně jako v USA či Kanadě platí již delší čas obdobné zákazy. Kouření je dnes především doménou Číny, Afriky a Ruska. Země svobody? A hlavně citovaný zákaz posiluje ochranu veřejného zdraví.

Lidové milice jsou zpět! Šedý mor bude honit kuřáky!
Jiří X. Doležal 22. května 2017 • 16:40

Lidové milice jsou zpět! Šedý mor bude honit kuřáky!

Podle údajů České koalice proti tabáku (ČKPT) nemoci způsobené kouřením tabákových produktů každý rok zapříčiní jen v Česku více než 18 000 úmrtí. Nicméně nemusíte být přímo kuřákem, i tak se vám cigarety, respektive jejich kouř, mohou stát osudnými.

V Česku každoročně zmaří pasivní kouření více než patnáct set lidských životů! Kvůli nešvaru jiných osob definitivně ukončí svou životní pouť na tisíc pět set nevinných nekuřáků.

Nejde zde tedy jen o nějaký kouřem načichlý svetr či sako po návštěvě restaurace, jak se snaží věc bagatelizovat netolerantní kuřáci. Nicméně nejsem právníkem a nekuřákem militantním, ke všemu se má přistupovat s rozumem. Proto mám vážnou výhradu k tomu, že neprošel doplňující návrh, který chtěl v restauracích a kavárnách umožnit zřizování oddělených kuřáren.

Ty naopak v rozumné míře vítám, kuřáci pak neobtěžují okolí. Co chudáci lidé bydlící nad restauracemi či bary? Proč mají dýchat nezdravý kouř z cigaret? Je dobré si uvědomit, že si své byty poblíž restaurací v drtivé míře kupovali před platností tohoto zákona.

Též by existence kuřáren racionálně eliminovala hluk, který by kuřáci před provozovnami vytvářeli zejména ve večerních hodinách. Muselo by však jít o skutečně oddělené „kuřárny“ se zákazem vstupu osobám mladším 18 let, kde budou kuřáci zcela neprodyšně uzavřeni!

Páni poslanci, nešlo by zákonem povolit kuřárny alespoň např. po 20. či 22. hodině?

A do těchto zakouřených prostor by nemusel (resp. nesměl) přirozeně chodit personál obsluhovat. Ochrana zdraví zaměstnanců restaurací (o které jde v novém znění zákona především) by byla zachována. Pakliže by zaměstnavatel nařídil personálu obsluhovat v kuřárně, šlo by o vážný pracovně-právní delikt. Kuřárny jsou povoleny v řadě zemí světa, nešlo by tedy o české specifikum. Zákaz kouření tedy v zásadě podporuji, ale s rozumem! 

Hospody, které se nebojí. V klubech "labužnických pohodářů" se pije bez EET a kouří o…
All you can Shoot. V americké restauraci si můžete čekání na jídlo ukrátit střelbou
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější