Česko je uprostřed daňového džihádu. Zajišťovací příkazy ničí fungující firmy | Reflex.cz
nahoru

Česko je uprostřed daňového džihádu. Zajišťovací příkazy ničí fungující firmy

Miroslav Cvrček15. května 2017 • 16:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
František Vlček / Mafra / Profimedia.cz

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Důležití lidé na ministerstvu financí a ve finanční správě si nejspíš myslí, že lidé, firmy a celá ekonomika vůbec jsou tu hlavně proto, aby bylo od koho vybírat daně. Preventivně tak používají represívní nástroje, které mohou snadno zlikvidovat i podniky nevinných lidí.

Premiér Bohuslav Sobotka si při odmítnutí Aleny Schillerové coby náhrady za Andreje Babiše na postu ministra financí postěžoval, že i ona je zodpovědná za příliš represívní postup při vybírání daní. A jestliže si na represívní vybírání daní stěžuje socialista, tak to už musí být vážné.

Sobotka konkrétně zmiňuje zajišťovací příkazy. Ty finanční správa používá v případě, že má podezření na „bílého koně“ a chystané přání vyhnout se dani, a preventivně proto vyžaduje zaplacení dopředu. Jenže v posledních letech se z výjimečně používaného nástroje stala běžná věc. Také kvůli tomu bude na podnět TOP 09 v úterý v Poslanecké sněmovně informovat, jak to dál bude řešit.

Miroslav Kalousek o zajišťovacích příkazech:

1080p 720p 480p 360p 240p
Miroslav Kalousek o problematice finanční správy a o tom, jak používají zajišťovací příkazyVIDEO Martin Bartkovský

Zajišťovací příkazy jsou vlastně svého druhu preventivní exekucí. Ještě nevíme, zda se skutečně vyhnete placení daně, ale myslíme si to, tak zaplaťte hned. A firmu to klidně položí. Obrana je sice přes soudy možná, ale velmi komplikovaná a dlouhá — přitom zaplatit státu se musí hned.

I proto získal způsob použití zajišťovacích příkazů mezi daňaři přezdívku „daňový džihád“. Plaťte daně, děj se co děj.

Nejvyšší správní soud přitom již řadu zajišťovacích příkazů zrušil jako neodůvodněné, a tedy nezákonné. Finanční správa si však tento z hlediska výběru daní efektivní nástroj velmi oblíbila. Je to mnohem jednodušší než složitě rozkrývat skutečné proběhnuvší zločiny.

Z hlediska finanční správy je prostě každý podezřelý.

Revoluce podle Zelených: Rakouské feministky učí ženy, jak močit vestoje, dělají k tomu…

Náměstkyně ministra financí a kandidátka na post ministryně financí Alena Schillerová zvolila pozoruhodnou obranu praxe, již její resort v poslední době používá: „... prostřednictvím zajišťovacích příkazů ve výjimečných případech a v případě důvodných pochybností zadrží daňovému subjektu finanční částku rovnající se možnému daňovému úniku. Dokud se situace neobjasní, tuto částku správce daně zadrží. Následně ji příslušné firmě buď s patřičnými úroky vrátí, nebo ji převede do státního rozpočtu.

Zajišťovací příkazy jsou jedinou možnou zbraní proti sofistikovaným karuselovým podvodům, kde se rozdíl mezi nenávratně ztracenými penězi a jejich záchranou pro státní rozpočet počítá doslova na hodiny. Je proto pochopitelné, že ne vždy se daňový delikt prokáže. Snahou finanční správy je však tyto situace minimalizovat, a to například tím, že podnikatelům dává celou řadu doporučení, jak předejít riziku podezření ze zapojení do podvodného schématu.“

Babiš v pasti aneb Šest pokusů, jak ministr financí vysvětloval svoje peníze

A „čísla však hovoří jasně — kvalita zajišťovacích příkazů se zvyšuje. Nejen že jejich absolutní počet se snížil z 1605 v roce 2015 na 1561 v roce 2016, ale zároveň se výrazně zlepšuje poměr mezi tím, co finanční správa podnikatelům po provedeném šetření vrací, a tím, co odvede do státního rozpočtu jako zachráněnou daň.“

Takže klid, zlepšuje se to. Zajišťovacích příkazů bylo loni o tři procenta méně. Že předtím byl nárůst v tisícovkách procent, ji evidentně nevzrušuje.

40 procent voličů chce Babiše za premiéra. Co na to Gaussova křivka?
Jiří X. Doležal 15. května 2017 • 13:42

40 procent voličů chce Babiše za premiéra. Co na to Gaussova křivka?

Mlčení Babišových jehňátek. Proč svého koně nepodpoří Váňa, Jágr nebo Kraus?

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
22,770
30,080
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější