Babiš v pasti aneb Šest pokusů, jak ministr financí vysvětloval svoje peníze | Reflex.cz
nahoru

Babiš v pasti aneb Šest pokusů, jak ministr financí vysvětloval svoje peníze

Miroslav Cvrček22. března 2017 • 18:00
Prošel by Andrej Babiš hradním detektorem lži?
Prošel by Andrej Babiš hradním detektorem lži?
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Každou nejasnost ve svých příjmech řeší ministr financí Andrej Babiš vyrobením ještě větších nejasností. Takhle šel čas s Babišovými pokusy vysvětlit osobní finanční poměry.

Na začátek jedna spekulace: Babiš se v roce 2012 chystal do politiky a pravděpodobně řešil, jak si zajistit příjmy, když už si v Agrofertu nebude vyplácet mzdu a platy v politice jsou na jeho poměry nízké. Příjmy vyřešil geniálně – pomocí výnosů z dluhopisů své vlastní firmy, které na sklonku roku Agrofert vydal. Tím, že dluhopisy byly jednokorunové, se navíc výnos z nich nezdaňuje.

1. Pro image ministra-bojovníka proti daňovým únikům mohou být nedaněné příjmy trochu problém. Řešení? Řeknu, kolik už jsem zaplatil na daních z velkých příjmů, které jsem dosud měl.

2. Jenže pak se zjistí, že ohlášené příjmy by na nákup dluhopisů nestačily. Řešení? Babiš vytáhne další miliardu příjmů, tentokrát nedaněných – například prý z prodeje nějakých akcií.

Socialisté nahánějí voliče do Babišovy náruče
Jana Bendová 22. března 2017 • 13:00

Socialisté nahánějí voliče do Babišovy náruče

3. Jenže vytahování dalších příjmů působí poněkud divně, pokud na veřejnosti není žádný důkaz a nikdo například neví, jaké akcie to Babiš prodával a kde na ně vzal. Řešení? Slib auditu příjmů.

4. Audit příjmů vyšel, ale není to audit, říkají auditoři i Babiš. Je to jen potvrzení, že doklady, jež auditorům Babiš poskytl, matematicky potvrzují výši příjmů, která na nákup dluhopisů opravdu mohla stačit.

5. Jenže příjmy v ne-auditu se liší od příjmů v majetkovém přiznání, které politici povinně dodávají do sněmovny. Řešení? Může za to nějaká účetní, jež to dělala poprvé. „Každý dělá chyby,“ reaguje Babiš. Ovšem kolik pokut už nemilosrdně rozdala jeho finanční správa za podobné chyby firmám, jejichž účetní se spletla?

Nechci platit za Faltýnkovy průšvihy, ať je zaplatí Babiš!
Jiří X. Doležal 22. března 2017 • 09:51

Nechci platit za Faltýnkovy průšvihy, ať je zaplatí Babiš!

6. A tím to nekončí. Ne-audit poukázal na prodej akcií firem vlastněných Babišem Agrofertu vlastněného Babišem, a to za částky, které vzhledem k ziskům a dluhům dotčených firem nejsou úplně nízké, leckdo by řekl, že jen docela vysoké, ale úplně nejspíš úplně bizarně přemrštěné. A znovu: z příjmu z prodeje akcií vlastních firem vlastní firmě nezaplatil Babiš na daních vůbec nic. Výsledkem ne-auditu je tak podezření na další obcházení daní, na další daňový únik.

Podle Babiše jsou všechny nejasnosti těmito ne-audity vyřešeny. A my se ptáme: Sorry jako. To fakt jako?

Více o skandálech Andreje Babiše si přečtěte v novém tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 23. března.

Reflex 12/2017.

Poslanec ANO Pilný: Babiš zneužívá střet zájmů!
Jiří X. Doležal 17. března 2017 • 15:28

Poslanec ANO Pilný: Babiš zneužívá střet zájmů!

Babišovi k vítězství ve volbách pomáhá opozice i koalice #SorryJako #PročJako?Klíčová slova: Andrej Babiš, daně, peníze, audit


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,140
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější