Pálení čarodějnic: Nesmyslný obřad, ke kterému Brusel mlčí! | Reflex.cz
nahoru

Pálení čarodějnic: Nesmyslný obřad, ke kterému Brusel mlčí!

Karel Steigerwald4. května 2017 • 13:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Martin Veselý / Mafra / Profimedia.cz

Pálení čarodějnic je dost nesmyslný zvyk. Je to cynická vzpomínka na časy, kdy církev čarodějnice skutečně upalovala. Byly jich statisíce, poslední před dvěma stoletími čili nedávno. Oslavovat to dnes velkými ohni a masovým opilstvím je podivné. To budeme za sto let jednou ročně oslavovat likvidační tábor Auschwitz? Bylo tam také masové pálení lidí, skončilo před sedmdesáti lety.

Skořápka „demokracie“ a „civilizace“ je i v Evropě velmi tenká, lehce praskne. Evropa tu skořápku nemá dlouho, není ještě zvyklá. Epocha upalování lidí byla tisíckrát delší.

Myslím ale, že ti ohněstrůjci a chlastometi si na upalování lidí u ohňů vůbec nevzpomněli, i když i dnes sem tam někdo u „pálení čarodějnic“ uhoří. Nejde ovšem o upalování ideologické či náboženské, nýbrž o neštěstí v opilosti, což je oproti starým časům určité zlepšení. I upálených je méně.

Ekonom Vladimír Pikora pro Reflex: Odstupující vláda se chlubí, ale nemá čím. Zasela…

Divím se také, proč EU slavnosti čarodějnic ještě nezakázala. Přitom je to přesně její téma: ohně jsou pochybné ekologicky i z hlediska žen. Upalovat čarodějnice a neupalovat čaroděje je nevyvážené. Narušuje to symetrii práv. Rozsah ekologických škod je patrný i z vesmíru, jak ukázaly snímky z družice. I škody na ženách jsou obrovské. Ani příměr čarodějnice není vhodný. Hodil by se vhodnější a „odřenější“ název „chemická laborantka“.

Zdá se, že i zde má EU ještě plno práce, která by se ani v době odchodů z EU neměla odkládat. Příští rok – bez ohně! A kdo ho holt musí mít, mohl by upalovat Brity obou pohlaví, zvané Brexity.

EU buzeruje už i uživatele elektronických cigaret
Jiří X. Doležal 30. dubna 2017 • 22:13

EU buzeruje už i uživatele elektronických cigaret

Makedonci vyřešili krizi demokracie. Dávají poslancům přes hubu
Jiří X. Doležal 29. dubna 2017 • 09:45

Makedonci vyřešili krizi demokracie. Dávají poslancům přes hubu

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,690
22,280
28,570
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější