Internetoví vlastenci: Když hájí národní zájmy, "mněli" by umět česky | Reflex.cz
nahoru

Internetoví vlastenci: Když hájí národní zájmy, "mněli" by umět česky

Jiří X. Doležal5. března 2017 • 10:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Reprofoto Youtube.com

Realita je absolutně neúprosná, stran absurdity a bizáru generuje takové jevy, které by si člověk nevymyslel po litru LSD. Jak je možné, že pokaždé, když někdo na Facebooku prská, že je něco málo české, jsou v tom postu hrubé gramatické chyby?

Teorií, které by vysvětlily tento zajímavý fenomen, je hned několik, a já se pokusím je při analýze celého jevu vyjmenovat všechny. Krátce: Když chce někdo napsat, že je hrdý na to, že je bílý Čech, tak v 99 procentech případů napíše, že je býlí. Nejde o nějakou moji fantazii, zaznamenávám tento jev zcela pravidelně, a stačí se jen podívat pořádně na Facebook a hned něco takového vykoukne. Jako zde:

Pravopis českých "vlastenců" na FacebookuPravopis českých "vlastenců" na Facebooku

Uživatelka Simona v sobotu večer: „Je moc fajn a šikovná, ale České Lvy by mnel moderovat Čech. Muj názor“. Pokud nechápete - jde o kritiku, že televizní show Českých lvů moderuje Slovenka, je to málo vlastenecké, málo národnostně uvědomělé a multikulturní, prostě fuj. Paní (či slečna) Simona si je vždy ochotná všimnout toho, že má někdo v Čechách neobvyklou barvu nebo národnost, nebo dokonce oboje. Bohužel si však nevšimla, že ona sama, uvědomělá to česká vlastenka, neumí česky - svou mateřštinou - napsat ani větu holou. Protože vlastenci by se opravdu MNĚLI naučit, že se to píše „měli“. A že to nacionalistické n do toho českého slůvka opravdu nepatří.

Jsem zelený Matěj Stropnický a nově také antisemita
Jiří X. Doležal 28. února 2017 • 11:18

Jsem zelený Matěj Stropnický a nově také antisemita

Možná vysvětlení jsou hned tři, která mne napadají jaksi z voleje. První - že jde o nějaký podivný zvyk, shodný s obvyklým anonymním dopisem: Že totiž pisatel - z neznámého důvodu, snad kvůli skrytí identity - záměrně píše hrubé chyby.

Druhá hypotéza je dejme tomu kompenzační: Říká, že opravdoví internetoví vlastenci nejsou obvykle Čechy, ale českými konvertity. Že to původně byli Papuáni, Hotentoti, Křováci a Maďaři, což jsou všechno natolik jazykově odlišné skupiny, že se naučí dobře česky jen s velkým úsilím. Takže oni konvertovali k češství, díky tomu, že jsou původně Hotentoti, chtějí nově být Čechy co nejhlasitěji, aby si to každý všimnul, a svými vlasteneckými výkřiky chtějí zakrýt a vykompenzovat hotentotské kořeny.

No a konečně třetí hypotéza říká, že pokud někdo v roce 2017 hodnotí lidi dle jejich barvy pleti, národnosti či místní příslušnosti, tak že je to takovej debil, že česky bez chyb prostě neumí a umět nemůže. Je na to moc hloupej. Velmi by mne zajímalo, jaký názor na to má paní Simona z mého příspěvku, a pokud by to napsala pod článek do diskuse, tak bych to přivítal.

Smutný dopis o EET, na který nejde najít odpověď
Jiří X. Doležal 1. března 2017 • 10:19

Smutný dopis o EET, na který nejde najít odpověď

Celoevropský skandál v Bruselu: Ženy jsou hloupé, europoslanci dementní
Jiří X. Doležal 4. března 2017 • 09:04

Celoevropský skandál v Bruselu: Ženy jsou hloupé, europoslanci dementní

Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,280
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější