Udavač v bezvědomí aneb Když vám estébáci u soudu kryjí záda | Reflex.cz
nahoru

Udavač v bezvědomí aneb Když vám estébáci u soudu kryjí záda

Karel Steigerwald23. února 2017 • 15:30
Karel Srp.
Karel Srp.
• foto: 
Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Pan Srp žaluje pana Hutku, že ho obviňoval z udavačství estébákům. Pan Hutka se brání, že má v estébáckém spise od pana Srpa čtyři udání. Pan Srp se hájí, že byl jako udavač veden neoprávněně a že má z městského soudu v Praze rozsudek, že byl udavačem nevědomým. (Hezčí by byl rozsudek, že byl udavačem v bezvědomí, ale tak vtipný soud nikdy není.) Plyne z toho, že i ona čtyři udání byla nevědomá. Co je to nevědomé udání, je obtížné vysvětlit. V hypnóze? V písemné hypnóze? Kdo byl hypnotizér? Důstojník StB?

Soud a Srp se uchýlí k vysvětlení, že ona udání si napsali za pana Srpa estébáci sami. Pokud pan Srp nevěděl, že je udavačem, má to svou logiku. U soudu byl estébák, který to dosvědčil. Musel tedy sám vědět, kdo v StB ta falešná udání napsal, nebyl-li to on sám. Kdyby to nevěděl, nevěděl by ani, že falešná jsou, a pan Srp by nemohl vědět, že je nevědomý udavač. Sledovat, kdo co věděl či nevěděl, vyžaduje soustředění mysli. Pokud by estébácký svědek věděl a udal, kdo ta udání falšoval, do vězení by bezpochyby měl jít falzifikátor. Pokud by ale falzifikátora neznal, měl by jít do vězení sám za bezdůvodné pomlouvání StB, že falšovala udavačské listy. A StB je instituce s dobrou pověstí, protože i soud jí věří víc než disidentovi.

(Osobně městský soud chápu. Pan Hutka byl StB šikanován, zakazován, udáván, trýzněn a vyhnán. Nemůže tedy svědčit proti StB nezaujatě, kdežto pan Srp, který napsal ta čtyři udání, je objektivní a nezaujatý svědek podobně jako svědčící estébák. Oběma už nehrozí nic, StB se jim osvědčila a mohou dbát na svou čest nezávisle, což pan Hutka, který StB přirozeně nenávidí, nemůže.)

Zeman, Ovčáček, Srp aneb O blbci lze psát i zdvořile
Karel Steigerwald 30. ledna 2017 • 11:25

Zeman, Ovčáček, Srp aneb O blbci lze psát i zdvořile

Ať už nějaký estébák falšoval udání, nebo jiný estébák lhal, že neví, kdo je falšoval, ve vězení by už dávno měl být nejméně jeden z nich. Třetí možnost, že by se udání falšovala i nefalšovala zároveň, je stejně tak pravděpodobná, jako že pan Srp byl udavačem nevědomým. Možné to ale je, protože u nás je možné vše. Může být, že pan Srp byl vědomě nevědomým udavačem nebo nevědomě vědomým udavačem. To už se ale dostáváme do hájemství Zahradní slavnosti Václava Havla.

Městský soud má ovšem problém, protože nevěnoval pozornost tomu, co kdo věděl či nevěděl, a problematiku vědomí i nevědomí, případně i bezvědomí, řádně neprojednal. Jeho rozsudek by měl být proto zrušen, panu Srpovi by se měl vrátit titul normální agent StB, což dnes už ani není žádná hanba a brzy už to bude výhoda ve věcech penzí a státních vyznamenaní.

Karel Srp patří leda do estébácké historie
Dušan Šrámek 25. ledna 2017 • 11:24

Karel Srp patří leda do estébácké historie

Pan Hutka by se v tom případě nemusel omlouvat, spíš by mohl závidět, že ta vyznamenání a zvýšené bonusy na penzi on sám nedostane, protože stál kdysi na špatné straně, což i dnes stojí, protože se zpěčuje rozsudku městského soudu.

Problematika nevědomosti je tedy z právního hlediska značně složitá a lidé jako pan Srp a vůbec důstojnictvo StB mají spoustu práce, aby se navzájem očistili. A až do toho vlítne škodná pan Rejžek, jenž vynadá do agentů jednoho dne ve vzteku i sobě, bude v estébáctví konečně vymalováno.

Finty Andreje Babiše: Ošulit, oklamat a využít
Karel Steigerwald 6. února 2017 • 14:25

Finty Andreje Babiše: Ošulit, oklamat a využít

Česká tajná stopa: Podle zpráv StB neplatil Trump daně už od roku 1977. Sledována byla…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější