nahoru

EET sype. Z daní žijeme všichni, říká Babiš. Za co je asi utratí?

Miroslav Cvrček22. ledna 2017 • 10:00
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.
• foto: 
Profimedia.cz

Ministr financí Andrej Babiš na tiskové konferenci představil dosavadní úspěchy elektronické evidence tržeb (EET). Odmítl, že by EET komplikovala podnikatelům život — za škůdce podnikání naopak označil různé hygienické či veterinární kontroly a jejich přísně byrokratický přístup.

Meziročně stoprocentní nárůst tržeb za prosinec v odvětvích, která mají od 1. prosince povinnou evidenci tržeb (pohostinství, ubytování). A stoprocentní nárůst registrací k DPH. To jsou podle ministra financí hlavní výsledky EET v prvním měsíci fungování.

Za prvé nárůst tržeb ovlivnil obecně i růst ekonomiky. Růst tržeb v dotčených odvětvích stravování a ubytování je zjevný už od konce roku 2014, navíc plynule sílil. Prezentovaný dvojnásobek tržeb nadto plyne z průzkumu na čtyřech procentech podniků. Ale ano, že nějaký skokový nárůst vykazovaných tržeb u hospod a ubytování přijde, se dalo čekat.

Za druhé stoprocentní nárůst u DPH je trochu matoucí — někteří si představují dvojnásobnou DPH, jiní dvojnásobný počet plátců DPH. Ve skutečnosti jde jen o dvojnásobný počet podnikatelů, kteří se v prosinci k DPH přihlásili NOVĚ. Číslo navíc zdaleka nemusí odrážet jen překročení limitu tržeb díky EET, jak to prezentuje ministerstvo, ale také už zmiňovaný růst ekonomiky i třeba opožděná registrace nezávislá na zavedení evidence. K nějakému zřetelnému nárůstu plátců DPH kvůli EET tedy jistě došlo, onen dvojnásobek ale nebude úplně vypovídající číslo.

Zajímavější je, že Babiš konečně zřetelně kritizoval přehršle různých a často překrývajících se kontrol podnikatelů, jež navíc trvají na různých formálních předpisech daných zákonem, a místy se tak mění v čistou buzeraci, při níž důležitost formálních a úředních postupů převažuje důležitost samotné podnikatelské činnosti.

Například Reflex tohle dlouhodobě kritizoval, a to i v kontextu EET — místo zjednodušování podnikatelského prostředí, které by samo o sobě mohlo podnikatele motivovat k placení daní, „noví politici“ uvalili další povinnosti, jež tak či onak zaplatí firmy.

„Všichni žijeme z daní, obce, kraje a ministerstva, která je dále přerozdělují,“ řekl Babiš. Jenže jak? Za co tahle vláda utratí peníze, jež sebere lidem? Ke zjednodušování podnikatelského prostředí? K omezování byrokracie?

Vládní čísla ukazují, že počet zaměstnanců státu se od roku 2013 (tedy od posledních parlamentních voleb) do letoška zvýší o 31 tisíc. Za stejnou dobu se zvyšují plánované náklady na jejich platy o více než 27 miliard korun.

Ne že by bylo všechno špatně, ale proč se šetření, zjednodušování státní správy a podnikatelského prostředí nechávají vždycky až na potom?

Hlasujte v anketě Reflexu o nejzbytečnější, nejškodlivější či nejabsurdnější úřad, zákon, směrnici či dotaci.

Anketa
Hlasujte! Která směrnice nebo instituce je podle vás nejškodlivější?
Tři sazby DPH
6.8%
247
Investiční pobídky
3.3%
118
Pasáže genderové směrnice
1.9%
68
Česká exportní banka
1.2%
43
Směrnice o energetické náročnosti budov
2.7%
97
Evropské dotace podnikatelům
4.6%
166
Podpora biopaliv
42.8%
1550
Směrnice a zákon o letním čase
3.7%
134
Ministr pro lidská práva
5.6%
203
Rezoluční fond
0.3%
11
Ministerstvo dopravy
0.9%
32
Výzkumný ústav zemědělské techniky
0.2%
8
Evropský stabilizační mechanismus
0.6%
23
Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek
0.3%
11
Vinařský fond
0.5%
17
Pasáže autorského zákona
1.5%
55
Směrnice o ekodesignu
0.6%
22
Majetkové daně
13%
472
Evropský institut pro pohlavní rovnost
0.9%
31
Podpora spotřeby školního mléka
0.6%
22
Orchestr mladých Evropské unie
0.7%
26
Dotace z Programu rozvoje venkova
1.4%
50
Evropský fond pro přizpůsobení globalizaci
5.2%
190
Evropský fond pro strategické investice
0.8%
28

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější