EET sype. Z daní žijeme všichni, říká Babiš. Za co je asi utratí? | Reflex.cz
nahoru

EET sype. Z daní žijeme všichni, říká Babiš. Za co je asi utratí?

Miroslav Cvrček22. ledna 2017 • 10:00
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.
• foto: 
Profimedia.cz

Ministr financí Andrej Babiš na tiskové konferenci představil dosavadní úspěchy elektronické evidence tržeb (EET). Odmítl, že by EET komplikovala podnikatelům život — za škůdce podnikání naopak označil různé hygienické či veterinární kontroly a jejich přísně byrokratický přístup.

Meziročně stoprocentní nárůst tržeb za prosinec v odvětvích, která mají od 1. prosince povinnou evidenci tržeb (pohostinství, ubytování). A stoprocentní nárůst registrací k DPH. To jsou podle ministra financí hlavní výsledky EET v prvním měsíci fungování.

Za prvé nárůst tržeb ovlivnil obecně i růst ekonomiky. Růst tržeb v dotčených odvětvích stravování a ubytování je zjevný už od konce roku 2014, navíc plynule sílil. Prezentovaný dvojnásobek tržeb nadto plyne z průzkumu na čtyřech procentech podniků. Ale ano, že nějaký skokový nárůst vykazovaných tržeb u hospod a ubytování přijde, se dalo čekat.

Za druhé stoprocentní nárůst u DPH je trochu matoucí — někteří si představují dvojnásobnou DPH, jiní dvojnásobný počet plátců DPH. Ve skutečnosti jde jen o dvojnásobný počet podnikatelů, kteří se v prosinci k DPH přihlásili NOVĚ. Číslo navíc zdaleka nemusí odrážet jen překročení limitu tržeb díky EET, jak to prezentuje ministerstvo, ale také už zmiňovaný růst ekonomiky i třeba opožděná registrace nezávislá na zavedení evidence. K nějakému zřetelnému nárůstu plátců DPH kvůli EET tedy jistě došlo, onen dvojnásobek ale nebude úplně vypovídající číslo.

Dávám Ježíškovi rok, maximálně dva. A pak bude mimo zákon
Miroslav Cvrček 23. prosince 2016 • 15:28

Dávám Ježíškovi rok, maximálně dva. A pak bude mimo zákon

Zajímavější je, že Babiš konečně zřetelně kritizoval přehršle různých a často překrývajících se kontrol podnikatelů, jež navíc trvají na různých formálních předpisech daných zákonem, a místy se tak mění v čistou buzeraci, při níž důležitost formálních a úředních postupů převažuje důležitost samotné podnikatelské činnosti.

Například Reflex tohle dlouhodobě kritizoval, a to i v kontextu EET — místo zjednodušování podnikatelského prostředí, které by samo o sobě mohlo podnikatele motivovat k placení daní, „noví politici“ uvalili další povinnosti, jež tak či onak zaplatí firmy.

„Všichni žijeme z daní, obce, kraje a ministerstva, která je dále přerozdělují,“ řekl Babiš. Jenže jak? Za co tahle vláda utratí peníze, jež sebere lidem? Ke zjednodušování podnikatelského prostředí? K omezování byrokracie?

Udání za dobrý skutek: Babišova EET těm buržoustům živnostníkům zatopí!

Vládní čísla ukazují, že počet zaměstnanců státu se od roku 2013 (tedy od posledních parlamentních voleb) do letoška zvýší o 31 tisíc. Za stejnou dobu se zvyšují plánované náklady na jejich platy o více než 27 miliard korun.

Ne že by bylo všechno špatně, ale proč se šetření, zjednodušování státní správy a podnikatelského prostředí nechávají vždycky až na potom?

Hlasujte v anketě Reflexu o nejzbytečnější, nejškodlivější či nejabsurdnější úřad, zákon, směrnici či dotaci.

Anketa
Hlasujte! Která směrnice nebo instituce je podle vás nejškodlivější?
Tři sazby DPH
6.8%
247
Investiční pobídky
3.3%
118
Pasáže genderové směrnice
1.9%
68
Česká exportní banka
1.2%
43
Směrnice o energetické náročnosti budov
2.7%
97
Evropské dotace podnikatelům
4.6%
166
Podpora biopaliv
42.8%
1550
Směrnice a zákon o letním čase
3.7%
134
Ministr pro lidská práva
5.6%
203
Rezoluční fond
0.3%
11
Ministerstvo dopravy
0.9%
32
Výzkumný ústav zemědělské techniky
0.2%
8
Evropský stabilizační mechanismus
0.6%
23
Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek
0.3%
11
Vinařský fond
0.5%
17
Pasáže autorského zákona
1.5%
55
Směrnice o ekodesignu
0.6%
22
Majetkové daně
13%
470
Evropský institut pro pohlavní rovnost
0.9%
31
Podpora spotřeby školního mléka
0.6%
22
Orchestr mladých Evropské unie
0.7%
25
Dotace z Programu rozvoje venkova
1.4%
50
Evropský fond pro přizpůsobení globalizaci
5.2%
190
Evropský fond pro strategické investice
0.8%
28

Nezkreslený, nezmanipulovaný, politicky nemotivovaný rozhovor s pánem, který kvůli EET…
Šest otázek pro Babiše ohledně venkovských putyk aneb Obecní vrchní, prchni!
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější