České zdravotnictví: S úspornými recepty nejsou žerty! | Reflex.cz
nahoru

České zdravotnictví: S úspornými recepty nejsou žerty!

Petr Kolman22. ledna 2017 • 13:00
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Bavily se dvě asi desetileté slečny v brněnské šalině (pardon, tramvaji): „Jak dnes nemáš známýho doktora, tak seš namydlená…“ Inu, kvalita a dostupnost lékařské péče jsou v ČR tématem pro všechny generace.

Fotbalu, počasí a zdravotnictví rozumí v Česku každý. Proto je velkým tématem i pro politiky. Obzvláště ve volebním roce, kterým je notabene skoro každý rok. Jen pro připomenutí — letos nás čekají volby do Poslanecké sněmovny.

Ve zdravotnictví chybějí peníze, to (nejen) od politiků slýcháme často. Musí se šetřit. K oblíbenému evergreenu zejména před volbami patří, že politici uvažují a slibují, že by se výrazně ušetřilo sloučením zdravotních pojišťoven, nejlépe jen do jedné.

A za uspořené peníze by se přilepšilo lékařům, sestrám, či dokonce pacientům. Kouzlu mámení slučování zdravotních pojišťoven v minulosti podlehl mj. i ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš. Na první pohled logické a A(NO)traktivní. K čemu více pojišťoven, když dělají z pohledu pacienta-laika de facto skoro totéž.

Plán ČSSD: Lékařů a studentů medicíny bude víc. A kdo to zaplatí, to je jedno

In media res: Lákavé, avšak neúčinné. Ten, kdo očekává desetimiliónové, stamiliónové, či dokonce miliardové úspory, zapomíná na zásadní věc! Provozní náklady českých zdravotních pojišťoven jsou již dávno ex lege (tedy ze zákona) zastropované procentem (3,3 %) celkových nákladů pojišťovny.

Takže matematicky: k čemu by bylo sloučení dobré, kdyby procento nákladů bylo stále stejné? Tři procenta budou stále tři procenta, akorát jinak rozložena. Kýžené miliardy na platy lékařů a sester jaksi z povahy věci samé přinést nemohou. Stále to budou tři koruny třicet haléřů z každé stokoruny.

Určitě neříkám, že by se ve zdravotnictví nemělo šetřit, ale cesta slučování pojišťoven do jedné dle mého názoru opravdu není relevantní způsob.

Tvrďák Babiš vyměkl. Proč asi?
Jana Bendová 6. ledna 2017 • 13:39

Tvrďák Babiš vyměkl. Proč asi?

Nežijme v bláhových nadějích, byť možná pro člověka nepoučeného dosti lákavých. Ruku na srdce, jestliže by zamýšlená „slučovačka“ přinesla očekávané miliardy, myslíte, že by ji politici už dávno neprovedli?

Nabízí se řešení jiné – změňme zmíněné procento (3,3), to je již racionálnější, avšak též nepříliš reálné. Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) je citované „nákladové procento“ jedno z nejnižších v Evropě.

Na závěr chci jen zdůraznit, že nejsem nijak majetkově propojen s žádnou z pojišťoven, chtěl jsem jen propíchnout jednu oblíbenou mediální a politickou bublinu.

Autor je právník a vysokoškolský pedagog

Můj zápas s Babišem. Otevřená zpověď ministra Němečka o tom, co se dělo v Sobotkově vládě
Proč Sobotka odstřelil Němečka? Přece dělal příkladnou socialistickou politiku: lidi…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější