nahoru

10 důvodů, proč se Babišův plán na sestěhování úředníků do jednoho superúřadu neuskuteční

Miroslav Cvrček 2. ledna 2017 • 12:55
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
Petr Topič / Mafra / Profimedia

Ministr financí Andrej Babiš mezi svátky informoval média, že plánuje vybudovat superúřad v pražských Letňanech, kam se přestěhují zaměstnanci jeho resortu a podřízených organizací. Nový komplex by mohl pojmout až 11 tisíc pracovníků.

Tenhle nápad tu není zdaleka poprvé. Jeho logika spočívá v tom, že vláda má staré budovy s vysokou energetickou náročností a například ministerstvo financí má úředníky na 38 místech rozesetých po Praze. Sestěhování na jedno místo má tedy zefektivnit práci a ušetřit náklady za topení.

Plán má tedy v podstatě dvě části:

Za prvé postavit nový komplex asi za šest miliard korun v Letňanech a přestěhovat tam všechny úředníky podřízené ministru financí, případě i některé další resorty.

Za druhé prodat staré budovy, jež často stojí na opravdu lukrativních místech, ale jsou ve špatném stavu.

Mnohé z nás jistě napadne, zda by nestačilo uskutečnit jen druhou část plánu — muselo by se toho hodně zrušit a ušetřilo by se tak nejvíc. Mimochodem pro úřady, směrnice a další byrokracii vhodnou ke zrušení můžete hlasovat tady.

Sympatie k budování nového úřednického komplexu i přes záměr ušetřit na provozu se hledá těžko — snad že by tím stanice metra Letňany, dosud stojící osamocena v polích, dostala vyšší smysl. Jenže ono to celé je v českých podmínkách prakticky neuskutečnitelné.

Tady je 10 scénářů, proč plán nakonec nevyjde:

1. Projekt vůbec neprojde. Zjistí se, že staré budovy mají pro stát vysokou symbolickou hodnotu, v Letňanech je zima a někteří by tam ani netrefili.

2. Projekt projde. Vypíše se výběrové řízení, ale bude mít tolik chyb a nedostatků, že se protáhne na několik let a v plánovaném místě mezitím čínská společnost CEFC postaví Kaplického knihovnu.

3. Projekt projde, výběrové řízení proběhne, ale zjistí se, že v plánovaném místě se stavět nedá (nevhodné podloží a komplikované vlastnické vztahy).

4. Projekt projde, výběrové řízení proběhne, ale zjistí se, že v plánovaném místě se stavět nedá (objeví tam vzácný druh hmyzu, patrně zmutované mandelinky).

5. Projekt projde, výběrové řízení proběhne, stavět se dá, ale přijde krize. Státní rozpočet bude muset škrtat výdaje a staré budovy by se neprodaly.

6. Stane se totéž co v bodě 5, jen budova bude už rozestavěná.

7. Nový superúřad se postaví, mezitím však Parlamentem projde zákon, který po zaměstnavateli bude v případě stěhování pracoviště vyžadovat souhlas zaměstnance. Úředníci se tedy nepřestěhují, nový superúřad se bude muset prodat. Bohužel přijde krize a prodá se za cenu rovnající se třetině nákladů výstavby.

8. Superúřad se postaví, zákon vyžadující souhlas zaměstnanců se stěhováním neprojde, ale záhy se zjistí, že budova stojí v místech, kudy v budoucnu povede metro, a superúřad překáží stavbě. Budova se tudíž zbourá.

9. Superúřad se postaví. Zaplní se ale novými úředníky dřív, než se přestěhují ti staří.

10. Superúřad se postaví, úředníci se přestěhují, ale do uvolněných prostor starých budov se přijmou „nezbytní“ noví úředníci. Vznikne tím potřeba postavení nového superúřadu, kam by se přestěhovali noví úředníci ze starých budov. Následuje deset možných scénářů…

Anketa
Hlasujte! Která směrnice nebo instituce je podle vás nejškodlivější?
Tři sazby DPH
6.8%
247
Investiční pobídky
3.3%
118
Pasáže genderové směrnice
1.9%
68
Česká exportní banka
1.2%
43
Směrnice o energetické náročnosti budov
2.7%
97
Evropské dotace podnikatelům
4.6%
166
Podpora biopaliv
42.8%
1550
Směrnice a zákon o letním čase
3.7%
134
Ministr pro lidská práva
5.6%
203
Rezoluční fond
0.3%
11
Ministerstvo dopravy
0.9%
32
Výzkumný ústav zemědělské techniky
0.2%
8
Evropský stabilizační mechanismus
0.6%
23
Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek
0.3%
11
Vinařský fond
0.5%
17
Pasáže autorského zákona
1.5%
55
Směrnice o ekodesignu
0.6%
22
Majetkové daně
13%
472
Evropský institut pro pohlavní rovnost
0.9%
31
Podpora spotřeby školního mléka
0.6%
22
Orchestr mladých Evropské unie
0.7%
26
Dotace z Programu rozvoje venkova
1.4%
50
Evropský fond pro přizpůsobení globalizaci
5.2%
190
Evropský fond pro strategické investice
0.8%
28

Diskuse ke článku