Recenze na cigarety s mrtvolou: Spotřebu nesníží, ale solidně obtěžují kuřáky | Reflex.cz
nahoru

Recenze na cigarety s mrtvolou: Spotřebu nesníží, ale solidně obtěžují kuřáky

Jiří X. Doležal30. září 2016 • 07:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Normálně si tabákové cigarety balím, tabák s odpudivým obrázkem ale ještě na pultech není. Tak jsem se obětoval, a i když nekouřím cigarety s filtrem, pro jednou jsem koupil svůj oblíbený Lucky Strike tabák  v hotových cigaretách v krabičce s mrtvolou. Vyzkoušet, jak to působí.

V trafice jsem zjistil, že tvrdé Lucky Strike mají ještě v krabičkách starého typu, bez odpudivého obrázku. S mrtvolou byly jenom měkké. Tak jsem si je koupil, a začal hned zkoumat. Ideální možnost srovnání mi poskytl sám trh. „Kupujou lidi víc ty měkký s obrázkem, nebo ty klasický tvrdý ještě bez mrtvoly?“ ptám se trafikantky. „Kupujou spíš ty měkký, protože jsou levnější!“, odpoví mi vyčerpávajícím způsobem trafikantka.

Jdu domů a tam krabičku otevírám. Zepředu i zezadu je krabička potištěna obrázkem mrtvoly s informací: „Kouření způsobuje infarkt. Jak přestat kouřit: www.koureni-zabiji.cz“. Z boku je na jedné straně napsáno „Kouření zabíjí - přestaňte nyní“, z druhé strany krabičky pak „Tabákový kouř obsahuje přes 70 látek, které prokazatelně způsobují rakovinu“. Značka cigaret je maličká pod jedním obrázkem mrtvoly a skoro nejde přes pult trafiky rozeznat.

Zkažená radost z kouření

Vykouřil jsem první cigaretu (normální luckyna, jen ten filtr mě vadil, ale za to nemůžou obrázky) a žádný emoční vzryv typu „ježišmarja, ono to způsobuje infarkt!“ nenastal. O škodlivosti kouření všichni vědí, takže informace na krabičce není překvapující a nepůsobí naléhavě.

Mladí Češi pijí a kouří méně, ale stále jsou nad průměrem Evropy

Nechal jsem krabičku ležet na psacím stole a pak i v posteli (kde kouřím nejraději) nezakrytou, aby na mne obrázek působil. A pak jsem - zcela v rozporu s mým očekáváním - najednou zjistil, že skutečně působí. To působení bylo sice úplně jiné, než zamýšleli tvůrci protikuřáckých opatření, ale zaznamenal jsem ho. Neměl jsem samozřejmě menší chuť na cigaretu, nevykouřil jsem toho ten večer míň, ale byl jsem naštvanej, že krásnou krabičku mých oblíbených cigaret zohyzdili, takže je na pohled odporná. A že mi kazí radost z kouření.

A to je myslím jediný výsledek, který varovné obrázky na cigaretách přinesou. Lidé nebudou kupovat míň cigaret, lidé nebudou míň kouřit, ale ti kuřáci mého typu, kteří kouří rádi a baví je to, budou mít pokaženou radost, budou naštvaní a přijdou o potěšení z pohledu na plnou hezkou krabičku cigaret. Míň sice kouřit nebudou, ale prožijí přitom méně radosti.

10 věcí, které ještě nejsou zdaněny. A měly by být
Miroslav Cvrček 21. června 2016 • 00:39

10 věcí, které ještě nejsou zdaněny. A měly by být

Latinské slovo buzerere nesouvisí se sexuální orientací, znamená obtěžovat. Proto neváhám nazvat odpudivé obrázky na cigaretách čirou buzerací, obtěžováním. Ke snížení spotřeby cigaret nepřispějí, ale budou velmi solidně buzerovat - obtěžovat - všechny kuřáky. Nestáváme se náhodou my konzumenti tabáku obětí státní diskriminace?

Protikuřácký zákon se vrací, vláda ho honem předkládá znovu
Svět bez cigár a chlastu: Zlo páchané jménem dobra
Karel Steigerwald 4. května 2016 • 14:34

Svět bez cigár a chlastu: Zlo páchané jménem dobraKlíčová slova: kouření, cigarety, varování


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější