Svět bez cigár a chlastu: Zlo páchané jménem dobra | Reflex.cz
nahoru

Svět bez cigár a chlastu: Zlo páchané jménem dobra

Karel Steigerwald4. května 2016 • 16:00
Mirku, chtějí ti vzít opici!
Mirku, chtějí ti vzít opici!
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Ve sněmovně chystají zákon proti kouření a alkoholu. Pečlivost a vášnivost vedou zákonodárce k absurdním návrhům – a ty vedou k vymýšlení absurdních hlasovacích metod. Nejde jen o to, co až do komických podrobností zakážou a co se stejnou směšností povolí, nýbrž o to, aby každý zazářil.

Dvě stě dvacet pozměňovacích návrhů, to je víc, než je poslanců. Prohibice – jako spolehlivá opora organizovaného zločinu – je na spadnutí. Idea zakazování je známá: lidé jsou hloupí, poslanci je musí chránit od zlého. Důležité ale je, že zakazování zvyšuje moc sněmovny.

Cigaretami a alko­holem to neskončí. Na ortel čeká bůček, špek, bílé pečivo, uzeniny, těsné kalhoty, káva a tisíce dalších zdraví škodlivých potravin. Lidskému životu ale škodí nejen potraviny. Spoustu lidí zabíjejí auta, letadla, vlaky. Sedavé zaměstnání. Nadměrný sex. Dobrodružné činy. Pády větroňů, horolezců ze skal, do propastí. Zakázat, zasypat, skály oplotit. Zakazování nikdy nepřestane. Evropa je v koncích. Moc omotává lidi, dobro nevzniká, zlo stoupá, podporováno regulacemi, což jsou Petriho misky zla.

Protikuřácký zákon: Jen neomarxistická buzerace. Odnaučovat vás nemá stát

Vypadá to jako frontální útok na svobodu lidí a také to tak je. V EU i doma se rodí nová šlechta – zástupci lidu a jejich úředníci. Přebírají od nás, příštích nevolníků, sami od sebe veškerou péči o nás. Nechávají si za to od nás královsky platit, ale neptají se, jestli smějí. Úctu jako šlechta ještě nemají, lidi jim nedůvěřují a smějí se jim. Proto zesilují regulační snahy do všech detailů.

Pod záminkou, že nás ochraňují od všeho zlého (tak se modlí křesťané k Bohu), zesilují svou důležitost. Ne náhodou spřádají zákon, že hanobení úředníků je trestné. Nenápadně se proměňuje náš veřejný svět – od západního pojetí svobody a vlastní odpovědnosti za svůj život zpět k východnímu pojetí nesvobody a neodpovědnosti. Kousek po kousku, jménem dobra, zpět.

Obrázky na cigaretách: Reklama na rakovinu nezabere
Jiří X. Doležal 7. února 2016 • 02:23

Obrázky na cigaretách: Reklama na rakovinu nezabere

Je výhodná doba. Západ narazil na stěnu politické korektnosti a běží závod o život: uchvátí Brusel dřív všechnu moc, než se rozpadne? Východ se vrací k nadouvání a expanzi. My posílíme vztahy s Čínou, Kubou, pak Severní Koreou a se všemi státy, kde panuje státní kázeň a autorita vladařů. Byli jsme, řekl prezident Zeman, otroky Západu, EU, USA. V Číně se poučil, jak to dělat lépe. A už to jede. Kouření a alkohol jsou začátek. Na svobodu budete v nezakouřených barech vzpomínat s hořkostí. Byla, ale nechali jste si ji vzít.

Téma Prohibice nebo svoboda najdete v novém tištěném Reflexu, který vychází 5. května 2016.

V tématu najdete:

„Zvýšení ceny alkoholu proběhne pod bdělým zrakem Evropské komise, jež po letech průtahů konečně prosadí minimální cenu za jeden gram alkoholu. A to si pište, že ta minimální cena bude maximální!“ — Dan Hrubý, Milan Tesař

„Některé pozměňovací návrhy jsou vlastně nezbytné. Třeba povolit alkohol ve školách, kde se učí vařit pivo. To asi projde.“ — Miroslav Cvrček

„Dobrotrusové neznají konce. Až zakážou kouřit, přijdou na něco jiného.“ — Jaroslav Kubera

„Cigaretami a alkoholem to neskončí. Na ortel čeká bůček, špek, bílé pečivo, uzeniny, těsné kalhoty, káva a tisíce dalších, zdraví škodlivých potravin.“ — Karel Steigerwald

Reflex 18/2016
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější