10 věcí, které ještě nejsou zdaněny. A měly by být | Reflex.cz
nahoru

10 věcí, které ještě nejsou zdaněny. A měly by být

Miroslav Cvrček21. června 2016 • 09:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Zdá se nám, že daní už máme příliš. Přesto nestačí. Státní rozpočet je v deficitu už celou generaci. Přitom je tak snadné zdanit něco nového. Tady je deset doporučení, která rozhodně stojí za zvážení.

1. Daň z prdu

Prdy obsahují oxid uhličitý a metan, což jsou skleníkové plyny. Jejich zdaněním bojujeme s globálním oteplováním. Prdí každý, nikdo se zdanění nevyhne, bude to spravedlivá daň.

Daň z prdění v roce 2003 téměř zavedl Nový Zéland. Vztahovala se na zemědělská zvířata — právě kvůli vypouštění metanu. Ročně měla vynést skoro 10 miliónů dolarů. Nakonec farmáři donutili politiky návrh stáhnout.

2. Daň z oken

Kdo má hodně oken (případně velkou plochu oken), je bohatý a měl by platit vyšší daně. Kdo má hodně oken, má nejspíš hezký výhled a to také není zadarmo. Daň z oken přinese větší spravedlnost.

O zavedení daně z výhledu uvažovali politici ve Velké Británii začátkem hospodářské krize v roce 2009. Čím hezčí okolí, tím vyšší daň. Za tímto účelem bylo posouzeno několik miliónů domů. Daň v závislosti na počtu oken se v Británii vybírala v 18. a 19. století.

Kuřivo je odpudivé a smradlavé. Ale přináší voňavé peníze
Jiří Štefek 20. května 2016 • 16:11

Kuřivo je odpudivé a smradlavé. Ale přináší voňavé peníze

3. Daň z dostupnosti

Máte to někam blízko? Pak byste měli být solidární s těmi, kdo to mají daleko. Kdo to má blízko, šetří čas. Čas jsou peníze. A ty patří do státního rozpočtu.

O dani za dostupnost hromadné dopravy se uvažovalo i v Praze v roce 2012. Hledal se totiž další zdroj financování pro Dopravní podnik.

4. Daň z moči

Kdo hodně čurá, hodně pije. A pít hodně se nemá. Alkohol je nezdravý a voda vzácná. Tou se navíc splachuje. Tomu by se mělo zabránit. Navíc pije každý, takže to bude spolehlivý příjem rozpočtu.

Daň z moči zavedl římský císař Vespasianus — on ovšem zdanil koželuhy, kteří využívali moč z veřejných záchodků. Evropská unie nám chce znepříjemnit močení omezením velikosti nádrže u záchodu. Některá americká města mají dokonce daň ze splachování.

5. Daň ze slunečních paprsků

Že máme přes den světlo zadarmo, není normální, a navíc to omezuje poptávku po úsporných žárovkách, čímž zanikají „zelená pracovní místa“. Nemluvě o tom, že nadměrné využívání slunečních paprsků není ani zdravé.

Daň ze slunce loni posvětila španělská vláda. Daň míří na domácnosti, jež si vyrábějí elektřinu solárními panely a samy ji spotřebovávají.

Česko daňovým rájem? Výnosy z firemních daní jsou u nás čtvrté největší v EU

6. Daň z osamělosti

Kdo je sám, nepotřebuje moc peněz, ještě by dělal kraviny. Navíc bydlet sám v bytě a mít auto jen pro sebe je neefektivní, neekologické a neetické.

V Sovětském svazu existovala po dobu 50 let daň z bezdětnosti. Vztahovala se na muže od 20 do 50 let a ženy od 20 do 45 let, kterým se zvýšila daň z příjmu o šest procentních bodů. Podobný zákon platil i v Polsku a Rumunsku. V Missouri musí každý rok svobodní muži od 21 do 50 zaplatit na daních dolar navíc. U nás vláda pro bezdětné zvažuje vyšší sociální odvody.

7. Daň z orálního sexu

Orální sex se může zdanit pomocí protikuřáckého zákona. Kouření je prostě špatně.

Zákaz orálního sexu platí i v několika státech USA.

Boj se suchem v překladu: „Skrytá daň“ za vodu zasáhne seniory a mladé rodiny

8. Daň ze zdraví

Nekašlete? Nemáte rýmu? Jste v dobré kondici a roky jste nebyli u doktora? A to se vám zdá spravedlivé? Každý, kdo neměl v předchozím roce diagnostikovanou žádnou nemoc, by měl být dodatečně solidárně zdaněn.

V americkém státě Washington předloni zavedli novou daň, jež mimo jiné zahrnuje i různé wellness služby, například posilovny. Být zdravý se nevyplatí.

9. Daň z 29. února

Den navíc přece nemůže být jen tak zadarmo. Navíc přestupný rok je jednou za čtyři roky stejně jako řádné parlamentní volby. Ty něco stojí a je třeba je financovat. Ještě k tomu dělá 29. únor nepořádek při určování dne daňové svobody. Protože podle tohoto konceptu platíme na stát v první části roku, a tak den navíc způsobuje pocit, že den daňové svobody přichází dřív. Zdanění přestupného dne tuto neplechu narovná.

10. Daň z daně

Platit daně něco stojí. Samy se jen tak nezaevidují a nepřerozdělí. Každý, kdo platí daně, by z nich měl odvést daň. Platit by přitom mělo následující univerzální pravidlo: Čím vyšší daň, tím vyšší daň.

Hrubý příjem lidí se dělí na dvě části: čistý příjem a daň. Čistý příjem je dál daněn (DPH, spotřební daň, daň z nabytí nemovitosti atd.), kdykoliv si něco koupíte. Proč by daně měly být bez zdanění?

Řecko zvyšuje daně, ale vybírá jich stále méně, konstatuje MMFKlíčová slova: daně, kouření, dph


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější