ČNB chce přibrzdit kolotoč hypoték. Přitom ho sama roztočila | Reflex.cz
nahoru

ČNB chce přibrzdit kolotoč hypoték. Přitom ho sama roztočila

Miroslav Cvrček27. září 2016 • 14:55
Česká národní banka - ilustrační snímek
Česká národní banka - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Na ministerstvu financí se chystá změna zákona o České národní bance. Nová podoba zákona dá do rukou centrální banky několik možností, jak omezit poskytování hypoték.

Podle Hospodářských novin bude moci ČNB závazně určit maximální poměr úvěru k odhadní ceně, maximální poměr úvěru k čistému příjmu a maximální poměr měsíční splátky k čistému příjmu.

Snaze ČNB se není moc co divit. Národ se kvůli rekordně nízkým úrokům zadlužuje až po uši. A navíc je tu nedávná zkušenost s tím, jak to s hypotékami přehnali v Americe.

Miroslav Singer: Kdybychom neoslabili korunu, byla by česká ekonomika v mizerném stavu

Ve Spojených státech držitelé hypoték dojeli na dvě věci. Jednak na růst splátek v okamžiku, kdy se úroky zvedly, jednak na to, že cena jejich nemovitostí často klesla pod částku, kterou dlužili — tedy i po prodeji nemovitosti, jíž ručili, by jim zbyl dluh.

Má to jeden háček. K rekordní oblibě v USA tehdy i v Česku teď rozhodujícím způsobem přispěly samy centrální banky svými historicky nejnižšími úrokovými sazbami. Jinými slovy, ČNB srazila úroky v ekonomice na minimum, čímž motivuje k zadlužování, což se ale ČNB v některých případech nelíbí. Snaží se tak teď zarazit něco, co sama rozjela, a bankám chce nadiktovat, jak má vypadat opatrnost.

Trump představil svůj ekonomický program, pilířem je snížení daní

Za normálních okolností by banky měly být opatrné samy o sobě a ve vlastním zájmu. Jenže ve světě, kdy si mohou levně půjčit od centrální banky, která je ještě navíc v případě problémů zachrání, na opatrnost není ani pomyšlení.

Na dopady vlastní regulace tak centrální banky reagují regulací novou. To, že právě centrální banky svou činností podporují rizikové chování, se neřeší.

Vladimír Dlouhý: Proč Babiš mlčí? Kdy stát začne plnohodnotně informovat o evidenci tržeb?
Jiří Rusnok: Epizoda s úpravou kurzů se v Česku trochu démonizuje
Hana Filipová 13. července 2016 • 13:46

Jiří Rusnok: Epizoda s úpravou kurzů se v Česku trochu démonizuje
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,740
23,080
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější