nahoru

ČNB chce přibrzdit kolotoč hypoték. Přitom ho sama roztočila

Miroslav Cvrček27. září 2016 • 14:55
Česká národní banka - ilustrační snímek
Česká národní banka - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Na ministerstvu financí se chystá změna zákona o České národní bance. Nová podoba zákona dá do rukou centrální banky několik možností, jak omezit poskytování hypoték.

Podle Hospodářských novin bude moci ČNB závazně určit maximální poměr úvěru k odhadní ceně, maximální poměr úvěru k čistému příjmu a maximální poměr měsíční splátky k čistému příjmu.

Snaze ČNB se není moc co divit. Národ se kvůli rekordně nízkým úrokům zadlužuje až po uši. A navíc je tu nedávná zkušenost s tím, jak to s hypotékami přehnali v Americe.

Ve Spojených státech držitelé hypoték dojeli na dvě věci. Jednak na růst splátek v okamžiku, kdy se úroky zvedly, jednak na to, že cena jejich nemovitostí často klesla pod částku, kterou dlužili — tedy i po prodeji nemovitosti, jíž ručili, by jim zbyl dluh.

Má to jeden háček. K rekordní oblibě v USA tehdy i v Česku teď rozhodujícím způsobem přispěly samy centrální banky svými historicky nejnižšími úrokovými sazbami. Jinými slovy, ČNB srazila úroky v ekonomice na minimum, čímž motivuje k zadlužování, což se ale ČNB v některých případech nelíbí. Snaží se tak teď zarazit něco, co sama rozjela, a bankám chce nadiktovat, jak má vypadat opatrnost.

Za normálních okolností by banky měly být opatrné samy o sobě a ve vlastním zájmu. Jenže ve světě, kdy si mohou levně půjčit od centrální banky, která je ještě navíc v případě problémů zachrání, na opatrnost není ani pomyšlení.

Na dopady vlastní regulace tak centrální banky reagují regulací novou. To, že právě centrální banky svou činností podporují rizikové chování, se neřeší.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější