nahoru

ČNB chce přibrzdit kolotoč hypoték. Přitom ho sama roztočila

Miroslav Cvrček27. září 2016 • 14:55
Česká národní banka - ilustrační snímek
Česká národní banka - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Na ministerstvu financí se chystá změna zákona o České národní bance. Nová podoba zákona dá do rukou centrální banky Několik možností, jak omezit poskytování hypoték.

Podle Hospodářských novin bude moci ČNB zavazuje určit maximální poměr úvěru k odhadní ceně, maximální poměr úvěru k čistému příjmu a maximální poměr měsíční splátky k čistému příjmu.

Snaze ČNB se není moc co divit. Národ se Kvůli rekordně nízké úrokům zadlužuje až po uši. A navíc je tu nedávná zkušenost s tím, jak to s hypotékami přehnali v Americe.

Ve Spojených STATECH držitelů hypoték dojeli na dvě věci. Jednak na Růst splátek v okamžiku, kdy se úroky zvedly, jednak na to, že cena jejich nemovitostí často klesla pod částku, kterou dlužili - tedy i po prodeji nemovitosti, doposud ručili, by jim zbyly dluh.

Má to jeden háček. K rekordní oblibě v USA tehdy iv Česku teď rozhodujícím způsobem přispěly samy centrální banky svými historicky nejnižšího úrokovými sazbami. Jiný slovy, ČNB srazila úroky v ekonomice na minimum, čímž motivuje k zadlužování, Což se ale ČNB v některých případech nelíbí. Snaží se tak teď zaráží něco, co sama rozjet, a bankám chce nadiktoval, jak má vypadat opatrnost.

Za normálních okolností by banky mely být opatrné samy o sobě a ve vlastním zájmu. Jenže ve světě, kdy si MOHOU levně půjčí od centrální banky, která je ještě navíc v případě problému zachrání, na opatrnost není ani pomyšlení.

Na dopady vlastní regulace tak centrální banky Reagují regulací novou. To, že právě centrální banky svou činností podporují rizikové chování, se neřest.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější