Pravidla pro volbu prezidenta jsou jasná. Teď aby se už někdo konečně přihlásil | Reflex.cz
nahoru

Pravidla pro volbu prezidenta jsou jasná. Teď aby se už někdo konečně přihlásil

Jiří Štefek24. srpna 2016 • 16:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Štěpán Mareš

Vláda nechce měnit Ústavu, počet podpisů pro kandidáta do prezidentské volby tak zůstane 50 tisíc, ale podporovatelé budou muset ke svému podpisu připojit i číslo svého dokladu. Ministři naopak odmítli návrh na snížení počtu potřebných podpisů na osm tisíc, ačkoliv tyto podpisy by musely být úředně ověřeny.

Ponechání počtu potřebných podpisů na původním počtu je správné rozhodnutí. Kandidatura na prezidenta a jeho volba je věc vážná a důstojná a počet 50 tisíc podpisů alespoň jakž takž zaručí, že se o křeslo na Hradě nebude ucházet kdejaký nazdárek nebo recesista a že se z volby nestane pokleslá estráda jako za starých „nováckých“ časů.

Tím ale nemáme zdaleka vyhráno. Vedle 50 tisíc podpisů občanů České republiky se může stát kandidátem na prezidenta ten, koho podpoří alespoň 20 poslanců nebo 10 senátorů. A při úrovni inteligence či morálky některých našich zákonodárců bychom měli také raději zůstat ve střehu.

Zeman: Požadavky Čechů unesených v Libanonu jsou nehorázná drzost

Pravidla pro kandidaturu jsou tedy jasná. Teď už jen aby se nějaký uchazeč konečně přihlásil. Současný hradní pán Miloš Zeman si dává načas, ačkoliv objíždí republiku a jeho výjezdy nemají od ostré předvolební kampaně daleko. Své konečné rozhodnutí prý oznámí až na jaře. Jasné „jdu do toho“ neřekl ani další potenciální uchazeč Michal Horáček, byť i on už objíždí české luhy a háje a rozmlouvá s občany. Nedávno se svou troškou přispěchal do mlýna i lobbista Miroslav Šlouf, který v týdeníku Dotyk oznámil, že už „připravuje“ svého kandidáta do volby, byť jeho jméno neoznámil. A pak už se tu protáčí (stejně jako před lety) jména Zdeněk Škromach, Jan Švejnar či Vladimír Dlouhý. Všichni však zatím vyčkávají v závětří. Naopak svou kandidaturu v novinových inzerátech v červnu oznámil podnikatel Igor Sládek, byť jeho inzertní aktivity v minulých týdnech řádně polevily. Zřejmě chystá munici a střádá peníze na inzerci na podzim.

Nejnavštěvovanější českou památkou byl loni Pražský hrad, přilákal téměř 2 miliony…

Volba prezidenta bude takovou třešinkou na dortu ve volebním maratónu, který nyní Čechy čeká. Ale vše popořádku, nejprve kraje, Senát, pak sněmovna a pak prezidentské volby. A jelikož jsme v Čechách, o překvapení či absurdity určitě nouze nebude. Máme se na co těšit!

Zeman: Požadavky Čechů unesených v Libanonu jsou nehorázná drzost
Zeman říká „vyzbrojujte se“ kvůli teroru. Jenže Češi patří v Evropě k lépe vyzbrojeným …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější