nahoru

Máte dost prachů? Kupte si celý národní sportovní tým! Pojede Sáblíková za Brunej?

Viliam Buchert 10. srpna 2016 • 18:30
Bude Martina Sáblíková reprezentovat Brunej?
Bude Martina Sáblíková reprezentovat Brunej?
• foto: 
Michal Kořán, Profimedia.cz

Skutečně si myslíte, že na některých mistrovstvích světa či olympijských hrách startují národní týmy? Nebo je to pouze kamufláž a hymna se hraje pro někoho jiného? Dnes o výsledcích ve sportu rozhodují kromě pilného tréninku, talentu a štěstí, také (bohužel) doping a peníze. Hodně peněz. Dokonce si můžete pořídit celý olympijský tým. To už sice pozbývá smyslu, ale lze to. Příkladem je házenkářský tým emirátu Katar na olympiádě v Riu.

Fanoušci házené, na rozdíl od naprosté většiny ostatních lidí, znají zřejmě jméno Danijel Šarić. Je mu 39 let a je to původem bosenský Srb. A také je to svým způsobem rekordman – stihl už reprezentovat Srbsko, Černou Horu, Bosnu a Hercegovinu a teď Katar. Jak je to možné? Peníze, hodně peněz. Šarić se nestěhoval z jedné země do druhé (od roku 2009 ostatně hraje v katalánském klubu FC Barcelona), ale hrál za národní tým toho, kdo prostě lépe zaplatil.

Slova o národních týmech samozřejmě v některých příkladech dál platí, ale do sportu se dostávají metody, které staví skutečné reprezentace na hlavu. Sledujte například v Riu atlety Turecka – krásná přehlídka afrických národů. Nákupy za posledních několik let.

Házenkáři Kataru jsou ale skutečným unikátem.

Trenér (jak jinak) je ze Španělska. V sestavě 14 hráčů jsou jen 3 Katařani. Kromě jiných zde najdeme dva Černohorce, dva Syřany, Egypťana, Francouze, Kubánce, bosenského Srba, Španěla či muslimského Bosňáka. Původním záměrem bylo koupit i několik Dánů, ale to zkrachovalo. Zatím.

Kromě peněz je trik celkem jednoduchý, protože pravidla mezinárodních sportovních federací to umožňují. V případě házenkářů stačí, že tři roky nehrajete za žádný národní tým a pak můžete nastoupit za jiný. Občanství vám vyřídí v některých zemích bleskově, jako kdyby imigrační předpisy vůbec neexistovaly.

V Kataru se navíc bude hrát v roce 2022 mistrovství světa ve fotbale. Už teď se po světě nakupují hráči, je potřeba přece alespoň trochu uspět, že?

Je to sice sci-fi, ale představme si, že naše skvělá rychlobruslařka Martina Sáblíková startuje na ledovém oválu za bohatou Brunej? Hloupost? Jistě. Ale není to úplně nemožné. Byla by to pouze otázka rozhodnutí a peněz.

VÍCE O OLYMPIÁDĚ NA REFLEX.CZ >>> 

VŠE O LOH 2016 V RIO DE JANEIRU ČTĚTE ZDE >>>

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější