Hysterie kolem jaderného úložiště je hloupá a trapná | Reflex.cz
nahoru

Hysterie kolem jaderného úložiště je hloupá a trapná

Jiří X. Doležal29. července 2016 • 11:00
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
• foto: 
Profimedia.cz

Sluníčkářům, greenpeaceákům a biomatkám se podařilo rozšířit bludy o jaderné energetice tak úspěšně, že se v Česku bouří celé obce. Bouří se přitom kvůli „ohrožení“, které je řádově méně pravděpodobné a vysoké jako nejbližší prasečák. Jádro se holt ekoteroristům podařilo plně zdémonizovat.

Trvalé úložiště vyhořelého jaderného paliva — energetický zdroj pro příští generace — je hluboké pět set metrů a musí pojmout tuny vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Jsme zavázáni vybudovat ho nejpozději do roku 2065. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ve čtvrtek jednal se zástupci sedmi lokalit, v nichž se původně uvažovalo o vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. V hlavním zpravodajském pořadu ČT zazněly především stesky nad tím, jak to úložiště NIKDE, ale fakt NIKDE nechtějí.

Je to předsudečné, hloupé a legrační skoro stejně, jako když sedláci zbořili první hromosvod Prokopa Diviše, protože se báli, že přitahuje nad ves bouřky. Obavy z výstavby trvalého úložiště vyhořelého jaderného paliva z atomových elektráren jsou totiž naprosto iracionální a nesmyslné.

30 let od Černobylu: Na katastrofu takového rozsahu nebyl připraven nikdo na světě

Když se zvládne jeho vybudování — jež na čas zvýší provoz náklaďáků stavby — ,je pak jaderné úložiště tím nejtišším představitelným sousedem. Nevydává žádné emise, palivo půl kilometru pod zemí nijak nezáří, nové se naváží dvakrát do roka, vše je střeženo elektronicky a těch pár chlapů ochranky hlídajících monitory se může zrekrutovat v nejbližší vesnici — to vyřeší zaměstnanost.

Zároveň také přinese obrovské peníze do obce a ty budou doslova vzkvétat, jak vidíme v jižních Čechách ve vsích kolem Temelína. Ty také dostávají, stejně jako sousedé úložišť, finance od ČEZ. Přitom ekologická a bezpečnostní zátěž provozu úložiště je nulová. Hluk, prach, světelné znečistění, smrad, sezónní dělníci, možnost výbuchu, únik toxických látek a všechny podobné libůstky zemědělského či průmyslového provozu prostě úložiště nepřináší. Každý (smrdící) prasečák představuje pro místní větší opruz než trvalé hlubinné úložiště vyhořelého paliva.

Francie šokovala sousedy: Podle expertů není připravena na havárii ve svých jaderných …

Přesto je proti takovému zařízení obrovský odpor obyvatel — a to jen díky ekoaktivistům, kteří vytvořili kolem jádra nestoudnou propagandou kouřovou clonu dezinformací o jeho rizikovosti.

Jan Vavřička, starosta Pačejova, ale nakonec sdělil televizi, že dva nebo tři starostové možná zůstanou v místnosti se správci jaderných úložišť a možná se dohodnou. Takže těm obcím držím palce — ať se se státem dohodnou, nechají si úložiště vybudovat a pak už jen čerpají od energetiků peníze na rozkvět obce, kultury pro občany a pěstování místních tradic. Kdo je jako obyvatelé té vesnice, která nakonec na úložiště kývne, pro pokrok — a jaderná energie je jeden z největších technologických úspěchů lidstva —, má být po zásluze odměněn.

Jednoduše a přehledně o tom, jak Praze utíkají stamilióny a nikomu to nevadí
A pak že se máme špatně. Počet dolarových milionářů v Česku přibývá

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,690
23,060
29,730
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější