Přijatelnost výroku záleží na barvě kůže mluvčího | Reflex.cz
nahoru

Přijatelnost výroku záleží na barvě kůže mluvčího

Jiří X. Doležal26. července 2016 • 07:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Politicky korektní Evropa se dopracovala do politováníhodného stadia vývoje demokracie. Přijatelnost výroku začíná záležet ne na jeho obsahu, ale na rase, vyznání a barvě pleti mluvčího. Což je samozřejmě zásadní průšvih pro svobodu slova.

Vezměme výrok: „Ženy mají cenu jen půl chlapa a nemají žádná samostatná práva. Všichni, kdo nevěří v mou víru, v nacionální socialismus, jsou méněcenní a je záslužné je na mou víru obrátit, nebo alespoň pozabíjet. A homosexuálové jsou devianti, které je potřeba zabíjet na potkání.“ No a nyní si představme, že ten výrok říká (třeba) etnický Čech, má bílou kůži, vyholenou hlavu a bomber jacket.

Je nesporné a neoddiskutovatelné, že se jedná o nácka, jenž vůbec nepatří mezi slušné lidi, a je potřeba na něj plivnout. A pak jej — samozřejmě — nechat zavřít, protože podobné nelidské postoje a výroky nepatří do civilizované společnosti. Přiznávám, že ač zastánce svobody projevu, tak myslím, že za hlásání podobných myšlenek je správné trestat.

Další útok v Německu: Syrský atentátník se odpálil v bavorském Ansbachu, zranil 12 lidí

Nyní si vezměte situaci, která je velmi podobná obsahově, ale zcela zásadně odlišná rasově, nábožensky a barvou pleti mluvčího. Představme si, že nám říká snědý Afghánec, muslim, právě ilegálně přišedší do Evropy: „Ženy mají cenu jen půl chlapa a nemají žádná samostatná práva. Všichni, kdo nevěří v mou víru, v islám, jsou méněcenní a je záslužné je na mou víru obrátit, nebo alespoň pozabíjet. A homosexuálové jsou devianti, které je potřeba zabíjet na potkání.“

No a je to naprosto v pořádku. Protože nenávist ve jménu nacionálního socialismu je zakázaná, ale k muslimům musíme být vstřícní a pohostinní — a tak je třeba podívat se na výrok našeho muslima v celém kontextu situace. On je přece z kultury, kde ženy nemají žádná práva, za odpadnutí od Alláha se tam popravuje normálně a homosexuály tam skutečně zabíjejí na potkání.

Syrský žadatel o azyl v Německu zabil mačetou ženu, další dvě osoby zranil

A tak musíme jeho postoje tolerovat, chápat, že to má prostě jinak, a věřit, že to vlastně myslí dobře. Pokud máte pocit, že můj modelový Afghánec je nerealistická figura, uvědomte si prosím, že uvedená a jemu do úst vložená tvrzení jsou oficiálními dogmaty islámu. Náboženství míru, k němuž se musíme chovat tolerantně a otevřeně.

Já ale podobné výjimky odmítám. Hlásání nenávisti a násilí má být trestné bez ohledu na to, jestli je mluvčí nácek, nebo muslimský ultrakonzervativec. Evropa si však zvykla, že to, co (celkem oprávněně) netoleruje vlastním občanům, je ochotna skousnout u ubohých imigrantů, kteří nás přišli multikulturně obohatit. Je to nerovnost před zákonem, pokrytectví a diskriminace. Ta nenávist — k ženám, gayům a jinověrcům —, již nám přinášejí muslimští imigranti, by měla být stejně trestná, jako trestáme xenofobní výroky a činy našich nácků.

Mnichov obrazem: 15 nejděsivějších fotografií, které oblétly svět

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější