Zakažte Paříž, má sexy název a dobře se v ní kouří! | Reflex.cz
nahoru

Zakažte Paříž, má sexy název a dobře se v ní kouří!

Jiří X. Doležal25. července 2016 • 18:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Titulek tohoto textu nebyl psán pod vlivem LSD, přestože tak vypadá. Jde o to, že francouzští eurohujeři implementují zvláště nesmyslnou směrnici EU, a proto se cigarety nebudou smět jmenovat nějakým sexy názvem. A co města?

Přiznávám bez mučení: Slovo Paříž ve mně vzbuzuje chuť na cigaretu. Když to lákavé jméno slyším, vždy si představím, jak někde v dohledu Eifellovky sedím na zahrádce nad šálkem kouřícího pressa a potahuji z dobré tabákové cigarety. Proto by měla být Paříž úředně přejmenována, nebo ještě spíše zrušena. Přijde vám to divné.

Mně sice jo, ale asi nezbude nic jiného. Francouzští úředníci totiž zavádějí do praxe novou eurounijní směrnici a — úplně vážně, bez jakékoliv ironie — teď budou Francouzi přejmenovávat cigarety. Ministryně zdravotnictví Marisol Tourainová se chystá prosadit „zákaz značek, jež evokují úspěch, ženskost nebo třeba maskulinitu“. Informoval o tom Český rozhlas. Jde například o značky Gauloises, Gitanes, či dokonce Lucky Strike, které kouřím i já. A ani jsem nevěděl, že evokují ženskost. Nebo maskulinitu? Sám nevím.

Cigareta lepší než kalašnikov. Francouzské školy ve strachu z džihádu nechávají kouřit…

Nejde o francouzské šílenství, ale o projev šílenství unijního. Vychází z direktivy EU, jež zakazuje, aby „tabákové výrobky obsahovaly prvky, které vzbuzují chybný dojem spojený s jistými charakteristikami“. Je to v momentě, kdy za posledních deset dnů došlo ke čtyřem teroristickým útokům na území Unie, zjevně to nejdůležitější, co mají v Bruseli i Paříži řešit. Další díra v mém kdysi nadšeném eurooptimismu.

Diskuse o novém protikuřáckém zákoně je scestná. Vše už bylo dávno vyřešeno

Ale nešť, myslí to dobře, když kouřím Lucky Strike, připadám si cool, a to se teď nesmí. Beru. Ovšem připomínám, že stejně cool si budu připadat, když budu nějaký bezejmenný tabák kouřit v Paříži v dohledu věže, na zahrádce typické kavárničky. To město, jeho jméno i letitá aura ve mně prostě vyvolávají chuť na cigaretu.

Proto soudím, že by soudruzi z Brusele měli co nejrychleji zakázat Paříž, nebo ji alespoň přejmenovat.

Vtipná parodie: Od kouření vás na krabičkách cigaret odrazuje Kim Čong-un a další politici
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější