Opilý řidič za volantem je potenciální vrah. Kolik mu policie sebere bodů? | Reflex.cz
nahoru

Opilý řidič za volantem je potenciální vrah. Kolik mu policie sebere bodů?

Jiří Štefek7. července 2016 • 12:56
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
• foto: 
Midi7

Opilý mladík způsobil ve středu v Razicích na Teplicku tragickou nehodu. Podle policejní mluvčí Ludmily Světlákové zemřelo dítě školního věku, další dítě a žena skončily s vážným zraněním v nemocnici. Řidič byl opilý, podle mluvčí nadýchal přes dvě promile alkoholu.

Neuplyne snad jediný týden, aby v černých kronikách médií neprolétla obdobná zpráva. Člověkem u toho jen cloumá bezmoc a vztek. Představte si jen tu situaci. Jdete někam na procházku nebo na výlet a cestou to do vás nakouří nějaký blbec, který předtím seděl půl dne v hospodě nebo si něco šlehnul. Během okamžiku můžete přijít o dítě, partnera nebo to odskáčete osobně. Život se vám okamžitě změní, končí v troskách. Fuj, nepopsatelná příšerná představa.

Když se u podobných případů po čase dozvíte, že řidič dostal natvrdo jen pár let, v člověku se vaří žluč. Člověka hned napadá mnoho otázek. Co ti policajti vyšetřují? Není soudce taky „pod vlivem“? Vždyť došlo k usmrcení člověka nebo více osob.

Kdy z nás vyprchá alkohol? Podívejte se na video na auto.cz >>>

Nápravné práce: Thajští piráti silnic budou pomáhat v márnicích

Ono je sice hezké, že policie zdokonaluje způsob, jak trestat neukázněné řidiče a že nějakých 40 tisíc řidičů už za dobu trvání bodového systému přišlo o řidičák. Nechci to nijak snižovat, některé přestupky jsou titěrné a jsou hodnoceny až moc přísně, u jiných to je naopak. Někteří řidiči mají nasbíráno několik bodů a nevědí o tom. Systém je zjevně trošku děravý.

U případů, jako je tento nejčerstvější z Teplicka, by bylo záhodno exemplární potrestání, aby všichni do budoucna věděli, co je může potkat, když takto brutálně překročí pravidla. V autoškole každého učí, že za volant opilý sedat nemá. Ale dvě promile už je sakra velká porce. To je v závislosti na hmotnosti řidiče i deset piv nebo stejné množství panáků rumu. Takový člověk už pomalu o sobě neví, natož aby řídil auto. Na silnici je nebezpečný nejen sám sobě, ale všem okolo.

Podle zprávy policie tento případ vyšetřuje „pro podezření ze spáchání trestných činů usmrcení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky. Okolnosti nehody jsou předmětem dalšího vyšetřování“. Proboha, co chtějí dál šetřit? Nebo nevědí, kolik mu sebrat bodů? Samozřejmě nejsem vyšetřovatel ani soudce a vše musí probíhat podle zákonného rámce a určitých pravidel. Ale při vyšetřování takových případů by každý policajt měl mít před očima nejen obrázek pozůstalých, ale i vědomí, že svým rozhodováním utváří prostředí, v němž ještě někdo hodlá drze hazardovat se svým okolím, či už nikoliv.

Svět bez cigár a chlastu: Zlo páchané jménem dobra
Karel Steigerwald 4. května 2016 • 14:34

Svět bez cigár a chlastu: Zlo páchané jménem dobra

Semafory v chodníku budou v Německu chránit nepozorné mobilové závislákyKlíčová slova: soud, alkohol, policie, doprava, Jiří Štefek


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější