Britský buřič Nigel Farage (zatím) odešel, revolta na ostrovech pokračuje | Reflex.cz
nahoru

Britský buřič Nigel Farage (zatím) odešel, revolta na ostrovech pokračuje

Viliam Buchert4. července 2016 • 17:00
Nigel Farage
Nigel Farage
• foto: 
ČTK

Britové připravují světu už 10 dní jeden šok za druhým. Nejdříve v referendu přes všechny prognózy a přání i nátlak Bruselu odhlasovali, že opustí EU. Pak se jeden z vítězů Brexitu, konzervativec Boris Johnson, překvapivě rozhodl, že „nechce“ být premiérem. A dnes oznámil rezignaci na předsedu strany další vítěz – šéf euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. Vše to jsou důkazy, že britská demokracie je velmi silná a vyspělá. A že některé věci pouze vypadají na první pohled tak, jak vypadají.

„Nikdy jsem nebyl a nikdy jsem ani nechtěl být kariérním politikem. Mým cílem v politice bylo dostat Británii z Evropské unie… Během kampaně před referendem jsem řekl, že chci zpět svou zemi. Dnes říkám, že chci zpět svůj život. A ten začíná právě teď,“ oznámil Nigel Farage (52). A k volbě nového předsedy své strany sympaticky dodal: „Ať zvítězí ten nejlepší muž či žena.“

Podobný krok lze uvítat jako projev vyzrálého postoje. Přitom v Česku i jinde v Evropě je Farage často označován za extrémistu a populistu. Chce se k tomu dodat: Pokud by vypadal extremismus takhle, tak to bychom na tom nebyli nijak špatně.

Lídr tažení za vystoupení Británie z EU Nigel Farage oznámil rezignaci

Farage více než čtvrtstoletí bojoval za vystoupení Británie z Evropské unie. Kvůli tomu spoluzaložil stranu UKIP. Kvůli tomu byl dlouho vystavován posměškům a dehonestaci. Svůj cíl a sen nakonec splnil. Proto odchází. V politice ale nikdy neříkej nikdy, u Farageho nelze vyloučit „nějaký“ návrat. Ostatně jeho strana je dnes po konzervativcích a labouristech „třetí silou“ země.

Z Farageho odchodu bude mít na ostrovech i v zahraničí kdekdo radost. Podobně jako ze šokujícího rozhodnutí, že na post britského premiéra se rozhodl minulý čtvrtek nekandidovat londýnský exstarosta Boris Johnson. Také vášnivý stoupenec Brexitu.

Kdo jsou největší vítězové a kdo nejpotupněji poražení v Brexitu

Johnson cítil, že své konzervativce hodně rozděluje, že možná nebude tím správným člověkem, kterého strana potřebuje v čele země v době, kdy bude opouštět EU. Jak londýnská vláda, tak Brusel, budou muset při rozvodu sáhnout k mnoha kompromisům. Za několik měsíců nebudeme slyšet silná prohlášení jako dnes a nebude se podle všeho ani nikam spěchat. Spíše nastanou rozvážná řešení a u toho horkokrevný Johnson a buřič Farage být skutečně nemusí.

Euroskeptik Farage exkluzivně pro Reflex: Lidi už mají EU po krk
Andrea Holopová 7. června 2016 • 17:16

Euroskeptik Farage exkluzivně pro Reflex: Lidi už mají EU po krk

V politice jde ale často i o to, jak soupeře někdy uchlácholit a jindy zase ošálit. A v Británii budou za čas opět parlamentní volby. Pak možná ještě o jménech Farage a Johnson uslyšíme víc, než si v současnosti dokážeme představit.

Že by totiž právě takoví „homo politicus“, jako jsou Nigel Farage a Boris Johnson zcela a navždy vyklidili politické pole, tomu se nechce věřit.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,460
28,620
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější