nahoru

Zima jako v Rusku? Venku mínus 50 a metry sněhu. Rusové si hrají v řece, jejich děti na houpačkách

mc22. ledna 2021 • 16:00
Zima jako v Rusku? Venku mínus 50 a metry sněhu. Rusové si hrají v řece, jejich děti na houpačkách
foto: Profimedia

Když se u nás řekne, že je zima jak v Rusku, myslí se tím, že teploty dosahují aspoň dvojciferných cifer v mínusu. Jenže když jsou takové teploty v Rusku, nikoho to moc nerozhodí. Aby taky ano, když v právě v této zemi existují místa, kde byly naměřeny jedny z nejznižších teplot na světě - ta úplně nejznižší byla zaznamenána v Ojmajakonu -67.8 °C

Zimní radovánky se v našich krajinách sestávají ze stavění sněhuláka, koulování a bobování - vše provozujeme řádně nabalení aspoň do tří vrstev oblečení s šálou, kulichem a rukavicemi. V Rusku to ale tak moc neřeší. Když jim teplota spadne lehce pod nulu, nepoznáte na lidech na ulici rozdíl. Ten je znát až když teploty klesnou pod -20 °C.

 

Třeba v Jakutsku na východě země jsou na mrazy zvyklí - průměrná roční teplota vzduchu je zde -8,8 °C. Jakutsk je pasován na nejstudenější velkoměsto na světě, dřív se zde teplota začátkem roku pohybovala i na mínus šedesáti, v posledních letech už je ale tepleji. "Jen" -40 °C. A i v takových teplotách obyvatelé běžně fungují. Na místním hlavním trhu prodávají třeba mražené brusinky, maso nebo ryby, které ztuhlé připomínají dlouhé bagety.

A takto nízké teploty je neodradí ani od koupání v místních vodních plochách. V -50 °C se otužují jen ti nejodvážnější. Když je jen o dva stupně tepleji, můžete na hřišti potkat děti, jak si hrají na prolézačkách a houpačkách. Kam se hrabou české celebrity a jejich instagramová představení u rybníků bez ledu.

mc


Klíčová slova: Rusko, Rusové, zima, sníhDiskuse ke článku