nahoru

No konečně. Clintonová obvinila spojence Ameriky - Saúdskou Arábii, Kuvajt a Katar - z podpory terorismu

Daniel Baret 19. června 2016 • 10:00
Hillary Clintonová.
Hillary Clintonová.
• foto: 
Facebook

To, o čem Donald Trump hovoří měsíce otevřeně a to, co si mnoho Američanů myslí už dlouhá léta, potvrdila v minulých dnech i demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová. Oficiální spojenci USA - Saúdská Arábie, Kuvajt a Katar - podporují a financují různé teroristické a extrémistické organizace.

Clintonová to řekla v emotivní reakci na teroristický útok v klubu Pulse v Orlandu, kde americký islamista afghánského původu Omar Mateen zavraždil 49 lidí.

„Saúdové, Katařané, Kuvajťané i jiní by měli přimět své občany, aby přestali financovat extrémistické organizace,“ prohlásila Hillary Clintonová v poznámce o globální hrozbě terorismu. Kuvajtská a saúdskoarabská diplomacie jsou kvůli tomu pobouřeny a okamžitě se ohradily. Navíc tvrdí, že jejich vlastní země jsou obětí teroristů.

Přestože o vydatné podpoře islámských extrémistů a teroristů se v případě těchto arabských zemí hovoří dlouho, Washington je vždy považoval za své spojence, protože vyvažovaly na Blízkém a Středním východě vliv Íránu a dalších autoritativních režimů.

Saúdská Arábie je přitom vůbec největším „vývozcem“ radikálních forem sunnitského islámu (státní ideologie země se nazývá wahhábismus), financuje nejenom extrémistické organizace, ale staví po světě mešity, islámská centra (někdy maskovaná jako knihovny či jazykové školy), nemocnice, zakládá podivné charitativní organizace. Jen na islamizaci části Afriky vynaložila desítky miliard dolarů. Aktivní je i ve Spojených státech a Evropě, včetně České republiky.

Katar je také významným šiřitelem propagandistických islamistických názorů. Používá k tomu různé metody, například televizi Al-Džazíra. Také podporoval či nadále podporuje ozbrojené milice v Libyi či Sýrii.

Všechny tři arabské země tvrdí, že slova Clintonové „nejsou v souladu s realitou“ a že je řekla pouze v rámci předvolební kampaně.

Republikánský kandidát Donald Trump po masakru v Orlandu vyzval prezidenta Baracka Obamu i Clintonovou, aby jasně označili příčinu terorismu. Tou je podle něj radikální islamismus. Clintonová a Obama odmítají přímo spojovat muslimské náboženství s terorismem.

Daniel Baret
Diskuse ke článku