Clintonová už se považuje za vítězku primárek, Sanders se ale stále nevzdává | Reflex.cz
nahoru

Clintonová už se považuje za vítězku primárek, Sanders se ale stále nevzdává

ČTK8. června 2016 • 09:28
Clintonová už se považuje za vítězku primárek, Sanders se ale stále nevzdává
foto: Facebook

Bývalá šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová ohlásila své vítězství v boji o demokratickou nominaci do listopadových prezidentských voleb. "Poprvé v dějinách naší země se žena stane kandidátkou za velkou politickou stranu," prohlásila osmašedesátiletá politička na shromáždění radujících se přívrženců v newyorském Brooklynu, kterým děkovala za dosažení tohoto milníku.

"Můžeme hrdě říci, že v Americe není žádná překážka příliš velká, žádný strop příliš vysoký, než aby se nedaly zdolat," poznamenala poté, co podle odhadu CNN vyhrála primárky v New Jersey a vede v Jižní Dakotě a Novém Mexiku. "Vítězství nepatří jednomu člověku, ale generaci tžen a mužů, kteří bojovali a obětovali se, aby toto umožnili," dodala.

Avšak v Severní Dakotě a Montaně zvítězil její soupeř, senátor Bernie Sanders, který doufá v možnost ještě zpochybnit triumf Clintonové. Jenže i v nejpomaleji sčítané Kalifornii, tradičně docela levicové, získala Clintonová asi 56 procent hlasů, respektive přes 320 delegátů, zatímco na Sanderse zbyly dvě stovky.

Obamovi se budou stěhovat do domu za 150 miliónů. Prohlédněte si ho

Demokratické primárky se v "superúterý" odehrávaly celkem v šesti státech, dohromady s 806 hlasy. Pro Clintonovou by vítězství mělo velký význam, soudí analytici. Mohla by sebevědoměji vstoupit do boje s Donaldem Trumpem, který vyhrál republikánské primárky v New Jersey, Novém Mexiku, Jižní Dakotě a Montaně.

Ale již dříve si bývalá prvá dáma zajistila nezbytný počet delegátů potřebný k automatickému získání demokratické nominace. Podle výpočtů agentury AP se Clintonové o víkendu podařilo dosáhnout hranice 2383 delegátských hlasů. Clintonová tak bude první ženou, kterou vyšle do voleb jedna z velkých politických stran v USA. Její kandidatura pro listopadové prezidentské volby by měla být schválena na nominačním sjezdu demokratické strany, který se uskuteční v červenci ve Filadelfii.

Existuje země, kde mají Donalda Trumpa rádi – ve Slovinsku, odkud je jeho žena

Ovšem Sanders se stále nevzdává: po úterním hlasování před svými příznivci v Santa Monice řekl, že z nominačního souboje neodstupuje. "Budeme bojovat, abychom zvítězili v primárním hlasování ve Washingtonu. Budeme pokračovat v našem boji za sociální, ekonomickou a rasovou spravedlnost až do Filadelfie," sdělil s odkazem na celostátní sjezd demokratů, který se bude konat v červenci ve Filadelfii.

"Jsem v matematice dost dobrý a vím, že boj, který nás čeká, je velmi obtížný. Budeme ale dále bojovat o hlas každého z delegátů," prohlásil Sanders. Clintonová totiž spoléhá, že ji budou volit tzv. superdelegáti, tedy stranické špičky, kteří zatím svou podporu slíbili. A Sanders se je bude snažit přesvědčit, i když šance rapidně klesají.

Trump si protiřečí jako snad nikdo. Výběr jeho nejabsurdnějších obratů

ČTK


Klíčová slova: primárky, usa, hillary clinton, Sanders, TrumpDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
22,660
28,760
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější