Podivný trojúhelník Zeman-Babiš-Sobotka. Kdo půjde z kola ven? | Reflex.cz
nahoru

Podivný trojúhelník Zeman-Babiš-Sobotka. Kdo půjde z kola ven?

Bohumil Pečinka19. února 2016 • 19:00
Miloš Zeman, Bohuslav Sobotka, Pavel Bělobrádek, Milan Chovanec, Andrej Babiš
Miloš Zeman, Bohuslav Sobotka, Pavel Bělobrádek, Milan Chovanec, Andrej Babiš
• foto: 
ČTK

Pravidelnou dávku politických emocí tentokrát médiím poskytl ve svém videorozhovoru na iDNES mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Tlumočník prezidenta Miloše Zemana řekl, že sociální demokracie opustila klasická levicová témata a chopit by se jich mělo širokospektrální hnutí ANO. Proti tomu se pochopitelně ohradila většina politiků ČSSD, včetně hejtmanů, které v říjnu čeká obhajoba jejich pozic. Proč to Zeman udělal?

Nejspíš reagoval na veřejné výtky okolí premiéra Sobotky, že v otázce imigrace přestává být levicový politik. Nepochybně budou následovat další veřejné i neveřejné přestřelky. Staneme se svědky dalšího kusu z dlouhé tradice socialistického hnutí, pro níž jsou typické spory o to, kdo je a kdo není ta pravá levice.

Ve většině případů je to jenom hra, jak dát co nejúčinnější nálepku svému protivníkovi (pravá nebo levá úchylka, renegátství, oportunismus, trockismus) a tím ho znemožnit a později mocensky odstavit.

Zlatá ústa Jiřího Ovčáčka. Máme 10 jeho nejhloupějších výroků, o kterých jste rozhodli vy
Z nedávno uniklých mailů poradců Bohuslava Sobotky víme, že už přes půl roku premiéra tlačili do útoku proti Zemanovi s cílem vypálit mu na čelo stigma fašisty.

Následně pak vytvořit něco jako „jednotnou frontu boje proti fašismu“, kde by kromě levicových aktivistů byl zastoupeny i různá nevládní hnutí a také „slušná pravice“ reprezentovaná TOP 09. Tím se měla překreslit česká politická mapa napříč levopravým spektrem. Pokusy jít tímto směrem se moc nechytily, protože dosud neměly podporu veřejnosti.

Zeman na tyto tlaky vlivného křídla kolem premiéra reagoval silným příklonem k Andreji Babišovi, s nímž utvořil jednotný pakt o neútočení, jehož podstatou je dohoda založená na hlavním parametru - ty příští premiér, já prezident.

Dnes už není podstatné, jestli střet Zeman-Sobotka způsobil premiérův protizemanovský projev 17. listopadu nebo prezidentovo vystoupení téhož dne na pódiu s protiimigračními populisty. Zákopy jsou vykopány a nakonec to oslabí oba, takže na tom vydělá hlavně Babiš.

Zeman navrhuje o uprchlících jen to, co roky platí. Maskuje tím jiné věci
Slušně také doutná spor mezi Babišem a Sobotkou. Další kolo soudního sporu okolo privatizace OKD, které právě probíhá, příliš Sobotkovi nepřidává. O důvod víc, že vzniká podezření, že premiér má ze strany státního zástupce a soudce privilegované postavení, protože nebyl svědčit před soudem.

Navzdory tomu, že dva ze tří obviněných řekli, že nese hlavní odpovědnost za privatizovanou částku, o níž ministerstvo financí říká, že stát připravila o šest miliard korun.

Když si k tomu připočteme dnešní článek v MF Dnes na téma, že z privatizace OKD si ukouslo také Sobotkovo okolí, pak z toho vyplývá jedno: hlavní mocenský trojúhelník v zemi (prezident, premiér, ministr financí) vede tu skrytou, tu otevřenou válku. Tipuji, že na tom nakonec vydělá ten třetí.Klíčová slova: sobotka, ovčáček, babiš, zeman


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,030
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější