nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Křesťanství je bezohledné k nevěřícím

Jiří X. Doležal 12. září 2014 • 19:00
Dívka s krucifixem
Dívka s krucifixem
• foto: 
Profimedia.cz

Přestože mám dovolenou, nemohu nepokračovat v načatém dialogu se čtenáři o netolerantnosti a xenofobii některých náboženství. Horlivé křesťanství neřeže hlavy jako horlivý islám, ale obtěžuje okolí také. Nenechá nekatolíky vyspat.

Výlet na jižní Moravu mne donutil v malém městě na jižní Moravě ubytovat se v jediném tamním ubytovacím zařízení. Obec nejmenuji proto, že se mi velice líbila, hotel byl fajn, nechci to tam hanět, a jediné, co mně tam opravdu vadilo, byly bezohledné akustické výkony křesťanů, které stejně obtěžují ateisty, židy, muslimy a vlastně všechny nekřesťany v desítkách a možných stovkách dalších českých měst.

Hotel byl na začátku první republiky, kdy ho postavili, velmi noblesní, pak ho trochu (uvnitř) zprasili rekonstrukcí někdy v osmdesátých letech a od té doby lehce omšel. Porevoluční zásahy zmršily i exteriér budovy — instalované neóny působí na stavbě hodně blbě —, ale jinak v rámci možností ubytovací top městečka. Takže na dobré adrese. Na náměstí, hned proti kostelu.

V půl dvanácté jsem šel spát. Neumím spát při zavřeném okně, tak jsem ho otevřel. Ve tři čtvrtě na dvanáct jsem s nelibostí zjistil, že kostelní hodiny bijí fakt nahlas. Ve dvanáct jsem zjistil, že ty údery, označující čtvrt — půl — celá, jsou mnohem slabší než údery oznamující, která zrovna bije. Hluk byl tak intenzívní, že mne i bití čtvrt, jedna rána, probudilo, a už bití v půl mne dostalo do stavu plné bdělosti. A v celou jsem se vždycky na**al.

Ve čtvrt na tři jsem si — zatím bez jediné minuty spánku — vzal prášek na uklidnění, protože už jsem nemohl spát nejen kvůli bití, ale také kvůli tomu, jak jsem byl naštvanej, že mi nedovolí usnout. Nezabral. Poslední bití si pamatuji v šest hodin ráno. Pak v městečku propukl ranní provoz, akustické pozadí zesílilo do té míry, že se v něm bití ztratilo, a já konečně usnul. Vstával jsem v sedm. Bití hodin z kostelní věže mi vzalo noc. Přestože nemám a nechci mít s tou vírou nic společného, přestože už ponocný nepotřebuje slyšet, která bije, protože mají všichni hodinky a mobily, z kostela se zvoní dál. A většinová — ateistická — společnost se kvůli tomu nevyspí.

Proto myslím, že bychom měli ke všem náboženstvím přistupovat stejně a netolerovat, aby lidé kvůli své víře budili ostatní. Myslím, že bychom neměli v ČR dovolit stavby mešit a minaretů minimálně z toho důvodu, aby mne v noci nebudilo kvílení muezzinů. Ze stejných důvodů bychom měli ale také zakázat křesťanům, aby na svých kostelech v noci zvonili. Cílevědomé rušení nočního klidu není akceptovatelným projevem náboženské víry, a tak by se mělo všem, křesťanům i muslimům, zakázat, aby ze svých kultovních staveb v noci hlučeli a budili nevěřící, většinovou společnost.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější