JIŘÍ X. DOLEŽAL: Domácí porody: Konečně rozumný názor | Reflex.cz
nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Domácí porody: Konečně rozumný názor

Jiří X. Doležal17. srpna 2014 • 08:19
Domácí porod
Domácí porod
• foto: 
Profimedia

Před třemi týdny skončil další domácí porod smrtí dítěte. Když jsem o tom psal, bombardovaly mne pak domarodičky emaily jako zběsilé, že prý ničemu nerozumím. Teď proti domácím porodům důrazně vystoupil známý porodník.

Tento sloupek v podstatě není ničím jiným než velkým poděkováním veřejně známé osobnosti, která se jednoznačně, neokecatelně, rázně a racionálně postavila proti domácím porodům. Před několika týdny zemřel po domácím porodu v Kašperských Horách novorozenec.

V sobotu 16. srpna napsal na svůj - privátní, ale samozřejmě v jeho případě neodmyslitelně stranický - facebookový účet exprimátor Prahy za ODS docent Bohuslav Svoboda k té cause slova, kterým musí každý rozumně uvěžující občan či občanka zatleskat. Porodník, lékař a docent Karlovy Univerzity napsal:

„Rozhodl jsem se připravit návrh zákona, kterým zamezíme porodům doma bez dozoru lékaře. Jsem hlavně táta a porodník a právě díky svému povolání vím, jak při porodu záleží na každé vteřině. Zájem na domácím porodu má pouze matka, nikoli nenarozené dítě, které se rozhodnout/bránit nemůže. Ani rodiče nemají právo brát novorozeněti šanci a nesmí za něj v jeho neprospěch rozhodovat. Zkušenosti z posledních let, kdy se porody doma začaly provádět jsou více než varující. Díky změněným životním podmínkám se porodnictví v současnosti zásadně změnilo, děti jsou v průměru a l000g větší než dříve, ženy mají díky pracovní zátěži a jinému stylu života jiné pánevní rozměry, dnes jsou těhotné i ženy, u kterých dříve těhotenství nebylo možné a to vše zvyšuje významně procento porodnických komplikací, které jsou v podmínkách porodu doma neřešitelné.“

Jsem strašně zvědav, co nyní řeknou ti diskutéři, kteří mne napadali z neznalosti, z nekompetentnosti, omezenosti, tupohlavosti, fašismu a samozřejmě také vyhulenosti, když jsem ve svých článcích prohlašoval domácí porody za idiotismus. Takže, vážené hospodyňky, ezoteričky a biomatky, feminizovaní otcové, muži inklinující k feminismu a vůbec všichni zastánci domácích porodů: Teď proti vám stojí jasný názor renomovaného lékaře, jeho celoživotní praxe vysokoškolského učitele, gynekologa a porodníka. Člověka, který za svůj život viděl víc porodů, než vy si jich dokážete vůbec představit.

Tak milí domarodiči, copak teď napíšete do diskuse? Že je pan docent Svoboda - kterému z hloubi srdce za jeho iniciativu děkuji - vyhulenej?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější