nahoru

Senátor Bublan chce zakázat o svátcích práci v supermarketech. Chce to někdo?

Andrea Holopová 7. dubna 2014 • 13:00
Supermarket
Supermarket
• foto: 
Profimedia.cz

Senátor František Bublan (nestraník, který je v horní komoře parlamentu členem klubu ČSSD) opět předkládá návrh zákona, podle kterého by hrozila pokuta supermarketům, které by měly otevřeno o svátcích.

Dnes mohou mít supermarkety svobodně otevřeno, kdy chtějí. Některé mají otevřeno do pozdního večera, další o víkendech a mnohé i o státních svátcích. Je to skvělé pro nás zákazníky, když si můžeme nakoupit, kdy se nám to nejvíc hodí. Je to skvělé pro brigádníky, zejména studenty, pro které je víkendový a sváteční prodej příležitostí k přivýdělku a je to dobré i pro kmenové zaměstnance, kteří získávají za práci o svátcích mimořádné příplatky.

Zákaz svátečního prodeje by způsobil tlačenice a fronty vždy poslední den před svátkem, dnes jsou nákupy lépe rozložené v jednotlivých dnech, lépe se před obchody parkuje.

Proč chce tedy Bublan obchodům zakázat prodej o svátcích?

Argumentuje tím, že když se zakáže tento prodej, lidé budou mít více času na své rodiny a koníčky. Proč má ale stát určovat lidem, kdy mají odpočívat a kdy trávit čas s rodinou? Vždyť většinou jsou rodiny pohromadě o víkendu.

Proč by teda někdo nemohl pracovat třeba 28. září? O svátcích většinou pracují ti, kteří svoji rodinu nemají, nebo kteří si udělají volno jindy.

Zajímavé je, že si je Bublan vědom problémů, které by s takovým zákazem vznikly. Proto hned v návrhu zákona vyjmenovává mnoho výjimek. Zákaz se nemá vztahovat na benzínové pumpy, na obchody na letištích a nádražích, na obchody s plochou do 200 metrů čtverečních. Vznikají tak jen další nespravedlnosti.

Pan senátor to asi myslí dobře, nedomýšlí ale, co taková regulace způsobí. Vidí jen ty lidi, kteří o svátcích v práci nebudou a budou doma s rodinou. Nevidí ty, kteří by si o svátcích rádi přivydělali. Většina levicově smýšlejících lidí vidí jen to, co je na první pohled vidět. To, že je život daleko složitější, už nevidí, tím nám ostatním ale znepříjemňují život.Klíčová slova: reflex, supermarket, bublanDiskuse ke článku

 

Nejčtenější