JIŘÍ X. DOLEŽAL: Rozdělení Ukrajiny je v pořádku | Reflex.cz
nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Rozdělení Ukrajiny je v pořádku

Jiří X. Doležal4. března 2014 • 13:00
Putin Ukrajina
Putin Ukrajina
• foto: 
ČTK

Aby nedošlo k omylu — ruské tanky, které se na tom rozdělení podílejí, v pořádku nejsou. Mělo se o tom rozhodnout v ukrajinském referendu, ne v Kremlu. Ale sama podstata rozdělení Ukrajiny je stejně dobrá, jako bylo rozdělení Československa.

Následkem mimořádně kataklyzmatického historického vývoje se Ukrajina v podstatě skládá ze dvou částí — jihovýchodní, ruskojazyčné, západní, mluvící ukrajinsky a rusínsky. Krym je k Ukrajině přičleněn rozhodnutím strany, ten byl nejdřív tatarský a pak ruský. Následkem toho je samozřejmou ideovou součástí jihovýchodní Ukrajiny.

Jak vidno v celé Evropě, dva víceméně stejně silné národy, ne- li dokonce více, v jednom státě nedělají dobrotu. Vidíme to na příkladu Československa, Jugoslávie, a abychom nezůstávali jen na Východě, tak i na příkladu Belgie a Španělska. Postoje Majdanu volající po integraci Ukrajiny do EU jsou postoji západní Ukrajiny. Postoje krymských Rusů vítajících ruské vojáky jsou postoji východní Ukrajiny. A poslední léta ukrajinské vnitřní politiky přesvědčivě ukázala dvě věci: Jednak že kradou všichni politici bez ohledu na východní či západní orientaci a za druhé i to, že země vlastně nemůže mít vnitřní politiku, jež by vyhovovala většině občanů. Buď vyhovovala západu, nebo východu — střední cesty nebylo.

Historie Krymu. Proč Rusové „nemohou“ nechat poloostrov Ukrajincům?
STANISLAV DRAHNÝ 3. března 2014 • 13:37

Historie Krymu. Proč Rusové „nemohou“ nechat poloostrov Ukrajincům?

Východní Ukrajina se cítí být spíše součástí ruského impéria, západní spíše součástí Evropy. Jak řídit tak rozdělenou zemi? Jak ukázal rozpad Československa, vznik dvou nových, menších států z většího starého státu není nic tragického ani bolestivého. Rozdělení Ukrajiny, k němuž nade vši pochybnost dojde — Putinovy tanky se na 99 procent nezastaví na Krymu, ale „ochrání“ všechna ukrajinská území s převažující ruskou menšinou —, by nemuselo být nic tragického a mohlo by oběma částem země i celkem pomoct. Takže rozdělení země samo o sobě je celkem v pořádku. Je však historickou chybou, že se na něm podílejí Putinovy tanky a že nad tím dnes už prakticky jistým rozdělením ukrajinského území mezi obě vlivové sféry, Západ a Rusko, bude navždy viset stín vojenské agrese Kremlu.Klíčová slova: ukrajina, jxd, Rusko, Jiří X. DoležalDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,390
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější