nahoru

TEREZA SPÁČILOVÁ: Oscaři kašlali na kvalitu, zvítězila zbabělost a politika

Tereza Spáčilová 3. března 2014 • 09:51
TEREZA SPÁČILOVÁ: Oscaři kašlali na kvalitu, zvítězila zbabělost a politika
foto: EPA

Těžko říct, kdo vlastně vyhrál letošní ceny Americké filmové akademie. Jestli sedmioscarová Gravitace, zosobnění 3D revoluce, jež pobrala kdeco, jen ne hlavní cenu, anebo černoši, kteří po 86 letech existence zlatých sošek mají ve svých řadách tvůrce nejlepšího filmu (12 let v řetězech Steva McQueena). Rozhodně však nezvítězila moderátorka večera Ellen Degeneresová - a to i přesto, že se jí mdlou akci podařilo párkrát rozproudit.

Bouřlivou odezvu vyvolal především její originální pokus o překonání rekordu v tweetování (více zde). Tradičně hladové hosty zase zaujala požadavkem jakéhosi improvizovaného cateringu: „Nemáte hlad? Objednám nám pizzu!“, pravila. A jak slíbila, tak udělala, do Dolby Theatre v promoklém Los Angeles dorazil poslíček se třemi krabicemi.

Většina z moderátorčiných vtípků pronášených nezvykle z hlediště však vyznívala spíše rozpačitě (viz hříčky typu „Somálec, to bude asi něco se sommelierem“).

Z hlediska finálního skóre nicméně jednou ťala opravdu do živého. To když se hned v úvodu ironicky vyjádřila na adresu "povinného", protože politicky korektního "černého" vítěze: „Jedna možnost je, že vyhraje 12 let v řetězech, druhá, že jste všichni rasisti. A teď uvítejme první bílou předávající, Anne Hathawayovou.“

Jako by si Akademie její popíchnutí vzala k srdci a dramatu o svobodném občanovi zavlečeném do otroctví na poslední chvíli udělila aspoň hlavní trofej — navzdory faktu, že celý večer válcovala konkurenci sci­fi Gravitace a že nejúspěšnějším režisérem nebyl určen McQueen, ale tvůrce Gravitace Alfonso Cuarón.

Zbytek sošek pak Akademie „rozhodila“ tak, aby se Vlk nažral a koza zůstala celá. Respektive spíš nenažral, pokud bychom měli být doslovní: Vlk z Wall Street, mistrovský kousek Martina Scorseseho, jenž byl ve hře v pěti kategoriích, nakonec neproměnil ani jednu z nominací. Nezafungoval dokonce ani esprit Leonarda DiCapria (možná neměl DeGeneresové odmítnout tu pizzu) a propadl i v takzvaných řemeslných kategoriích — v souboji adaptovaných scénářů jej porazil Spike Jonze se svou výstřední utopií Ona. Paradoxem pak je, že například za výpravu dostal cenu Velký Gatsby, film, který se Vlkovi podobá svou opulencí, ale zdaleka nemá jeho lehkost ani obsah.

Ne že by debakl Vlka překvapil: Američané zkrátka Scorsesemu neodpustili, že do záře reflektorů postavil kriminálníka, burzovního podvodníka Jordana Belforta. Co na tom, že ve své zaslepenosti přehlédli zřetelné umělecké kvality. Hlavně že podpořili boj proti apartheidu (12 let v řetězech), ocenili pokrok (Gravitace) a vyjádřili sympatie lidem nemocným AIDS (Klub poslední naděje nakonec dostal tři — nutno říct, že zasloužené — Oscary, za masky a pro herce Matthewa McConnaughyho a Jareda Leta). Hollywoodská politika zkrátka opět zvítězila.

Nejlepší film: 12 let v řetězech - producenti Brad Pitt, Dede Gardnerová, Jeremy Kleiner, Steve McQueen a Anthony Katagas; režie Steve McQueen

Režie: Alfonso Cuarón - Gravitace

Herec v hlavní roli: Matthew McConaughey - Klub poslední naděje

Herečka v hlavní roli: Cate Blanchettová - Jasmíniny slzy

Herec ve vedlejší roli: Jared Leto - Klub poslední naděje

Herečka ve vedlejší roli: Lupita Nyong'oová - 12 let v řetězech

Neanglicky mluvený film: Velká nádhera - Itálie, režie Paolo Sorrentino

Nejlepší animovaný film: Ledové království - režie Chris Buck a Jennifer Leeová

Kamera: Emmanuel Lubezki - Gravitace

Původní scénář: Spike Jonze - Ona

Scénář podle předlohy: John Ridley - 12 let v řetězech

Hudba: Steven Price - Gravitace

Nejlepší píseň: Let it Go - hudba a text Kristen Andersonová-Lopezová a Robert Lopez; film Ledové království

Výprava a dekorace: Catherine Martinová a Beverley Dunnová - Velký Gatsby

Kostýmy: Catherine Martinová - Velký Gatsby

Masky: Adruitha Leeová a Robin Mathewsová - Klub poslední naděje

Střih: Alfonso Cuarón a Mark Sanger - Gravitace

Zvuk: Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead a Chris Munro - Gravitace

Zvukové efekty: Glenn Freemantle - Gravitace

Vizuální efekty: Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk a Neil Corbould - Gravitace

Celovečerní dokument: 20 Feet from Stardom (Hlasy v pozadí) - režie Morgan Neville

Krátkometrážní dokument: The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma z čísla šest: Hudba mi zachránila život) - režie Malcolm Clarke

Krátkometrážní animovaný film: Mr. Hublot (Pan Hublot) - režie Laurent Witz

Krátkometrážní hraný film: Helium - režie Anders Walter

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: terezaspacilova, Oscar


E15
Nejčtenější