VOJTĚCH VARYŠ: Proč se nepřestanu dívat na filmy Woodyho Allena | Reflex.cz
nahoru

VOJTĚCH VARYŠ: Proč se nepřestanu dívat na filmy Woodyho Allena

Vojtěch Varyš14. února 2014 • 17:00
Woody Allen
Woody Allen
• foto: 
Isifa.com

V souvislosti s obviněním Woodyho Allena ze sexuálního zneužívání nevlastní dcery se kromě nejfantastičtějších spekulací a drsných odsudků samozvaných soudců z lidu objevila řada sofistikovaných debat mezi intelektuály a znalci Allenova díla, zda se, pokud se obvinění potvrdí, dokážou na jeho filmy vůbec dívat.

To mě naprosto fascinuje. Za prvé, lidé, kteří při každé příležitosti ohrnují nos nad bulvárem, skandály a zprávami o celebritách, se okamžitě, týká-li se to někoho, koho znají, začnou pídit po podrobnostech a vyžívat se v nejnechutnějších detailech. Princip je přitom stále týž.

Za druhé, mnozí, jindy schopní kritického myšlení a pochybování na správném místě, podlehnou touze po krvi a po vzoru lidových soudů internetových debat přeskakují fáze vyšetřování a soudů, o presumpci neviny nemluvě, a na základě jednoho dojemného dopisu už už vrhají svého někdejšího oblíbence do jámy pekelné.

A konečně, pro některé je spojení jejich oblíbeného tvůrce s možným zločinem daleko silnější než pouto s jeho dílem. Což je kuriózní. Většina těch, co říkají, že mají rádi Woodyho Allena, Woodyho Allena co takového vůbec neznají, ba ho patrně ani nikdy neviděli naživo. Znají jen jeho filmy. Ty ovšem přestanou sledovat, protože se něco nepěkného dozvěděli o jejich autorovi.

Skutečnost, že někdo může být zároveň velký umělec, a přitom také zvrhlík nebo dokonce zločinec, je nejen možná, ale dokonce častá. Neznamená to, že nemá být za své zločiny a poklesky trestán. Ale také to neznamená, že při hodnocení uměleckých děl má jakoukoli roli hrát trestní zákon.

Nejsem skalním fanouškem Woodyho Allena, ale viděl jsem skoro všechny jeho filmy a k některým se rád vracím. Budu tak činit i nadále, bez ohledu na to, jak celý případ dopadne. A věřím, že Allen natočí ještě něco dalšího. Třeba o špatném svědomí a nepotrestaném zločinu – to mu vždycky šlo pěkně.

Adoptivní dcera Woodyho Allena jej obvinila ze zneužíváníKlíčová slova: woody allen, Vojtěch Varyš


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější