nahoru

VILIAM BUCHERT: Slovenský premiér Fico chce být prezidentem, herec Kňažko nemá šanci

Viliam Buchert 19. prosince 2013 • 10:30
Robert Fico
Robert Fico
• foto: 
Profimedia.cz

Dlouho se na to čekalo, ale až včera slovenský premiér Robert Fico konečně oznámil, že bude na jaře příštího roku kandidovat na prezidenta. S největší pravděpodobností i vyhraje.

Fico je zdaleka nejsilnějším, nejvlivnějším a podle všeho i dostatečně finančně vybaveným kandidátem. Jeho většinová vláda sice nepředvádí žádné zázraky, ale on sám je stále u části veřejnosti populární. Navíc nemá silné soupeře. Zbožným přáním, dokonce i v Česku, je, aby byl zvolen hlavou státu u našich sousedů známý herec Milan Kňažko. Ten je sice zcela relevantním a důstojným kandidátem, ale podle posledních průzkumů ho podporuje jen asi osm procent lidí, zatímco Fica téměř 40 procent.

K Robertu Ficovi lze mít velké výhrady, protože je to typ poloautoritářského vůdce. Byl by ale jistě lepší hlavou státu, než současný slovenský prezident Ivan Gašparovič, který proslul mnoha nesmírně hloupými výroky. Proto se mu na Slovensku někdy příkře říká i „ujo-chujo“.Klíčová slova: reflex, fico, Slovensko


Česko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější